Jak správně vybrat sluchátka na běh?

Aby sluchátka při běhu dobře seděla, je nejdůležitější faktor při výběru. Protože i sebekvalitnější „pecky“ mohou při běhu vypadnout. Speciální sportovní sluchátka jsou navržená tak, aby držela při náročných fyzických aktivitách. Vhodné jsou modely s klipy či fixacemi za uši nebo s týlním mostem.

Běhejte za pomoci Blutetooth

Moderní variantou je poslech přes bluetooth, kdy můžete mít sluchátka bez drátů. Takže se vám při běhu nepletou do pohybu. Nevýhodou zde ale může být životnost nabití, protože pokud posloucháte rádi hudbu nahlas nebo plánujete delší běh, může se stát, že se sluchátka vybijí ještě před cílem.

Zkuste běhat s reproduktorem

Originální variantou je speciální malý bluetooth reproduktor. Ten je vhodný, pokud běháte ve skupině nebo osamocení v přírodě, protože slyšíte hudbu, a přitom vnímáte i okolní zvuky, což zvyšuje také vaší bezpečnost.

Vnímejte okolní zvuk

Chystáte-li se na delší běh, pak doporučujeme zůstat u klasických drátových sluchátek, která jsou speciálně určená pro sport. Na rozdíl od těch bezdrátových navíc zaručují „neotřesitelné“ zvukové propojení bez výpadků.

U sportovních sluchátek ale nečekejte nejostřejší poslech s perfektními basy, jako je u lifestylových, které jsou tzv. noise canceling. Fitness sluchátka jsou naopak dělaná tak, abyste mohli při běhu dobře slyšet své okolí, například přijíždějící auto.

Zpevněné dráty

„Při výběru zohledněte, zda sluchátka mají kvalitní dráty, které by měly být mechanicky zpevněné a přechody kabelů opatřeny speciálními návleky zabraňující ostrým ohybům, a tím přelámání kabelu. Sluchátka by neměla tlačit a při běhu být celkově nepohodlná,“ říká Ondřej Žatečka z Audiopro.

Odolnost vůči potu

Kvalitní sportovní sluchátka by měla být odolná vůči potu. Slaný pot může rychleji opotřebit sluchátkové gumičky. Ideální materiálem je medicínský silikon. Samozřejmostí by mělo být ergonomické ovládání, abyste si při běhu mohli pohodlně měnit hlasitost.