Praxe je pro zaměstnavatele důležitá

Pracovní trh plný nových uchazečů

Během prvního čtvrtletí roku se na vysokých školách konají druhé termíny státních závěrečných zkoušek. Český pracovní trh tak zaplaví vlna nových uchazečů. Pouhý vysokoškolský diplom ale absolventům k získání vysněné pozice nestačí. „Pracovní pohovor není jediným krokem na cestě k vysněné práci, je však zásadní.

Často se stává, že uchazeči chodí na pohovory nedostatečně připraveni. Není výjimkou, že si ani nezjistí základní informace o nabízené pozici nebo firmě, ve které se o zaměstnání ucházejí. Kdo by si ale myslel, že úspěch pohovoru závisí na míře znalostí, mýlil by se. Na tom, jaký si personalisté udělají o uchazeči první dojem, se vědomosti podílejí jen asi sedmi procenty. Zbytek si rozdělují vzhled a celkové vystupování,“ popsala Olga Hyklová, majitelka a výkonná ředitelka společnosti AC JOBS.

Praxe a cizí jazyk jsou na prvním místě

Při hledání nového zaměstnání má velký vliv na jeho získání míra předchozí praxe. „Celkem 77 procent firem dá při pracovním pohovoru přednost uchazeči s praxí v oboru. Praxe přímo v oboru je velkou výhodou, roli však hrají v podstatě jakékoli pracovní zkušenosti. Podle průzkumu Národního ústavu pro vzdělávání dá 55 procent zaměstnavatelů přednost absolventovi, který chodil alespoň na nějaké brigády, před tím, který nikdy nepracoval. Absolventů s nulovou praxí je v Česku kolem pěti procent. Další, na co se firmy zaměřují, je jazyková vybavenost uchazeče. Znalost cizího jazyka je podstatná pro 42 procent společností. Naopak zkušenost s prací v zahraničí upřednostňují jen čtyři procenta firem,“ uvedla Martina Látalová, obchodní ředitelka společnosti AC JOBS.

Hlavní důvod změny zaměstnání? Plat!

Kolem 66 procent lidí uvádí jako důvod změny zaměstnavatele nízký plat. Představy uchazečů a firem o výši nástupního platu se ale často liší. „Zatímco absolventi by si představovali nástupní plat v rozmezí od 25 do 30 tisíc korun, téměř 40 procent firem uvádí, že obvyklý nástupní plat v jejich společnosti se pohybuje mezi 15 a 20 tisíci korun měsíčně. Plat ve firmách v Česku ale poměrně rychle roste. Už po roce práce je 50 procent firem ochotno zvýšit svým zaměstnancům plat na 25 až 30 tisíc korun. Uchazeč o nové zaměstnání by se rozhodně na pracovním pohovoru neměl bát své představy o nástupním platu sdělit. To, zda představa uchazeče o výši platu koresponduje s jeho skutečnou výší, je důležité pouze pro 11 procent firem. Uchazeč by si ale ještě před pohovorem měl zjistit, jaká je průměrná výše platů v daném oboru, extrémně přemrštěné požadavky na plat samozřejmě dobrý dojem nedělají,“ doplnila Martina Látalová.

Výhody personální agentury

Kdo hledá novou práci, měl by kromě odpovídání na inzeráty oslovit také personální agentury. „Výhoda spolupráce s personální agenturou pro uchazeče spočívá především v tom, že získá větší množství pracovních nabídek najednou. Zúčastní se tak více výběrových řízení a jeho šance na rychlé nalezení nové práce rostou. Velké plus spočívá také v tom, že agentura lépe zná prostředí dané firmy, nabízené benefity, zaměstnanecké výhody, ale i úskalí, která s sebou kýžená pracovní pozice nese. Není tak výjimkou, že uchazeči vybere jinou pracovní pozici, která lépe vyhovuje jeho požadavkům. Navíc většina zaměstnavatelů, zejména velkých firem, spolupracuje při výběru uchazečů výhradně s personální agenturou a nové zaměstnance jiným způsobem nehledá,“ dodala Martina Látalová.