S pomalu přicházející zimou se blíží zimní Srdíčkové dny, tradiční veřejná sbírka

Tváří zimních Srdíčkových dnů 2019 je krásný, blonďatý chlapeček Matýsek. I když mu jsou čtyři roky, nemluví a chová se tak nějak jinak. Do roku a půl bylo všechno v pořádku. V tu dobu maminka začala pozorovat, že se její syn projevuje divně a svěřila se doktorce. Ta však tvrdila, že je všechno v pořádku. Chlapeček dokonce začal žvatlat, a tak maminka doufala, že její syn všechno dožene.

Když mu byly dva roky, spadl ze čtyřmetrové výšky. Vyděšená maminka ho nechala okamžitě vyšetřit, ale lékaři u něho neobjevili žádná zranění. Bylo to veliké štěstí. Jenže maminka pozorovala, že její syn postupně přestává žvatlat a uzavírá se před ostatními lidmi. Některé přijímá, jiné odmítá. Nakonec zašla maminka s Matýskem k neurologovi a ten po delším vyšetření konstatoval, že Matýsek trpí dětským autismem s dysfázii řeči. Od té doby věnuje maminka veškerý svůj čas synovi. Matýsek cvičí řeč s terapeutkou, dochází na speciální techniku, zvanou biofeedback, která aktivuje veškerá centra v mozku. To všechno musí maminka platit, protože žádnou z těchto terapií pojišťovny nehradí. Přitom Matýska všechny posouvají nesmírně kupředu. Proto se maminka, která kvůli nemoci svého syna nemůže chodit do práce, obrací na neziskové organizace s prosbou o pomoc. Důležité je, abychom si my ostatní uvědomili, že autistické děti nejsou nevychované, jak by se občas mohlo zdát, jsou prostě jiné a potřebují naše pochopení.

Přispějte Matýskovi a dalším vážně nemocným dětem a kupte si od dobrovolníků některý ze sbírkových předmětů v rámci zimních Srdíčkových dnů. A pokud dobrovolníky nepotkáte, můžete zaslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS ZIVOTDETEM60 na číslo 8 77 77. Můžete také zaslat libovolný příspěvek na sbírkový účet 83297339/0800. Moc Vám za Vaši pomoc děkujeme.