Divoké narozeniny Maxipsa Fíka můžete oslavit i vy!

Maxipes Fík slaví čtyřicátiny

Pro Jiřího Šalamouna je svět knih, snů i každodenní reality celoživotní a nevyčerpatelnou studnicí inspirace. Autor, jehož první slovo v dětství bylo „baba“ neboli tužka, dokázal dát každé knize další a navíc originální rozměr. To vše najdeme samozřejmě také v Šalamounově nejznámějším díle. Pokud řekneme jméno Elster, nejspíše nikomu nic neřekne. Bylo to však jméno bobtaila, anglického ovčáckého psa, který k Šalamounovým doputoval ze Švédska, a stal se inspirací a předlohou k postavě Maxipsa Fíka spisovatele Rudolfa Čechury, pokud ne nejslavnějšího, tak jistě nejvtipnějšího českého psa. Autor však sám dobrácké psisko nijak neupřednostňuje a uvádí, že vždy měl nejvíc rád právě tu postavu, která byla rozkreslena na jeho pracovním stole.

Výstavu bude po celou dobu provázet bohatý doprovodný program, zahrnující komentované prohlídky s kurátorem PhDr. Janem Rousem a grafikem a scénografem výstavy Lubošem Drtinou, přednášky a besedy o osobnosti a díle Jiřího Šalamouna, animační programy a tvůrčí dílny. Pro návštěvníky výstavy budou pak jistě velkým lákadlem hravé nedělní Mumraje, aneb tvůrčí odpoledne v zahradě pro rodiče s dětmi s účastí zajímavých hostů, kde bude možné si vytvořit leporelo, tahacího panáka, maxipuzzle či maxikomiks, ale také pohovořit o životě s Josefem Dvořákem nebo si nazout vlastní skákací boty. První Mumraj je naplánován již na neděli 22. května. Více informací k programu najdete na webových stránkách www.salamounde­tem.cz.

Výstava Šalamoun dětem aneb divoké narozeniny Maxipsa Fíka bude zpřístupněna od 10. května do 12. července 2016 v Galerii Villa Pellé v Praze 6, Pelléova 10. Otevírací doba: denně mimo pondělí od 13 do 18 hodin, nebo dle dohody.

Doprovodný program:

Komentované prohlídky výstavy s kurátorem Janem Rousem: 26. 5. a 16. 6. od 18.00

VEŘEJNÉ TVŮRČÍ DÍLNY MUMRAJE aneb NEDĚLNÍ TVŮRČÍ ODPOLEDNE V ZAHRADĚ

sobota, 14. 5. – Maxipes Fík slaví narozeniny ve Světě knihy – s malířkou Mirkou Vitáskovou 17.00–19.00 I pro děti od 4 let

Přijďte si vytvořit narozeninové leporelo! Jednoduchá technika a mnoho zábavy. Společné i samostatné vytváření příběhu na motivy ilustrací Jiřího Šalamouna. Kterak se ztratil Pan Tau, o čem Fík ani nesnil, indiánský běh a mnohé další inspirace.

neděle, 15. 5. – PANÁČEK – s malířkou Miladou Gabrielovou 14.00–16.00 / pro děti od 4 let

Už / ještě máte svého tahacího panáka? Workshop s pohyblivými papírovými figurkami pro všechny věkové kategorie. Z připravených dílů si spojíte a dokreslíte svou figurku. Náročnější si ji mohou sami navrhnout. Nejnáročnější ji mohou opatřit „tahacím" závěsem. Inspirovat se můžeme šalamounovskými postavami.

neděle, 22. 5. – MUMRAJ V ZAHRADĚ I. 14.00–18.00 / pro všechny

Oslava Fíkových narozenin v plném proudu. Přijďte si vyzkoušet, jak Maxipes skáče, a nazujte si vlastní skákací boty! Vytvořte s námi maxipuzzle či maxikomiks! Sta­víme Hobitíny, animujeme s Ultrafun. V rámci tvůrčí dílny se naučíme, jak se dělá flipbook, miniaturní filmová knížečka, která umí rozfázovat pohyb skoro jako animovaný film. S Viviánou na liáně si můžeme ušít panenku Áju, možná i Fíka. Hrát a vyrábět papírové postavičky můžete v Agátině světě. Překvapením je tajemný MagicBox, který najdete přímo v galerii a se kterým zažijete spoustu tvůrčí zábavy.

pátek, 27. 5. – Pop-up s Albatrosem – se studentkami ilustrátorky Barbary Šalamounové, 9.30–11.00 / pro děti od 8 let

Myslíte si, že obrázky musí být jen placaté? Přijďte se k nám naučit kouzlit s papírem, a uvidíte! 

neděle, 5. 6. – Zažijte UltraFun s Maxipsem Fíkem! 14.00–17.00 / pro děti od 5 let

Workshop animace určené nejen dětem, ale i dospělým. Program zahrnuje všechny postupy a principy tvorby animovaného filmu, od storyboardu, výtvarných návrhů přes samotnou animaci až po finální postprodukci.

sobota, 11. 6. – Pražská muzejní noc aneb v zajetí morytátů, překvapivý program. 19.00–1.00

neděle, 12. 6. – Papírové kino – s ilustrátorkou Alžbětou Zemanovou, 14.00–16.00 / pro děti od 4 let

Papírové kino? Ano! Hrdinou může být Maxipes Fík či jiná vámi vytvořená postava. Pohyb v knížce zvané flipbook nám pomůžou urychlit razítka, která si sami uděláte.

neděle, 19. 6. – MUMRAJ V ZAHRADĚ II. 14.00–18.00 / pro všechny

Pokračujeme v oslavách a vytváření zahradního ma­xikomiksu, vyt­váříme hravá leporela, pokračujeme ve stavbě Hobití­nů všeho druhu. Animujeme krátké filmy s Ultrafun. S Tracyho tygrem  se touláme po ulicích velkoměsta. S Viviánou na liáně pokračujeme v tematickém panenkování. Popovídat o životě s Maxipsem Fíkem si budete moci s Josefem Dvořákem. Nejen pro nejmenší jsou připraveni En­tentýky a jejich nová atrakce. Opět je tu i tajemný MagicBox a jeho interaktivní kreslicí tužky.