Kam za kulturou s dětmi v dubnu?

3. dubna od 15:00 – Dobrý voják Švejk aneb Ozvučujeme historii

Ve spolupráci s projektem Europeana a kolegy z Národního muzea realizujeme interaktivní dětský program věnovaný období 10. let 20. století. Přijďte se podívat na loutkového Švejka z dílny Jiřího Trnky a vyzkoušet si s hudebníkem a našimi lektory ozvučit němé filmové filmy.

Uvidíte, že i s historií si můžeme hrát! Děti mohou do Ponrepa dorazit dříve a spolu s rodiči nebo prarodiči přinést předměty, fotografie, deníky, plakáty, filmy aj. z rodinné historie.

V Ponrepu budou připraveni odborníci (historici, filmoví historici), kteří tyto památky mohou pomoci identifikovat a časově určit, ale v případě zájmu také digitalizovat a zveřejnit na evropském portálu Europeana.

10. dubna od 15:00 – Lunapark filmových vynálezů

Víte, jak lidé přišli na to, že se můžou na pohádky také dívat, a ne je jen číst nebo poslouchat? Zjistili, že oči jsou schopné si „zapamatovat“, co viděly před krátkým okamžikem. Díky tomu se před více než sto lety zrodil film. Vedla k tomu ale dlouhá cesta, při které vznikla spousta zajímavostí. V lunaparku filmových vynálezů se s nimi seznámíme a také si vytvoříme vlastní krátké filmové příběhy. Ty budeme sledovat v přístrojích, jako je praxinoskop, ale i na plátně, za pomoci laterny magiky. Aby byl dojem ze sledování filmů dokonalý, doprovodí je živou hudbou náš klavírista.

17. dubna od 15:00 – Neposlušný zajíček a jiné pohádky

Navštivte krásné pohádky českých a zahraničních tvůrců, které se budou dozajista líbit i nejmenším divákům. V navazující loutkové dílně vtáhneme děti i dospělé do tajů Dálného východu. Představíme vám princip stínového divadla a naučíme děti, jak si vyrobit loutky. Samy si potom budou moci stínové divadlo zahrát a z dílny mohou domů odnést vlastní pohádkový záznam.

24. dubna od 15:00 – Ponyo z útesu nad mořem

Vyrazte s námi na dobrodružnou cestu do Japonska, na níž nám průvodcem bude světoznámý tvůrce animovaných filmů Hajao Mijazaki. Po svých filmech Princezna Mononoke, Cesta do fantazie nebo Zámek v oblacích přichází Mijazaki s dalším výletem do země, kde nic není nemožné. Ten začíná ve chvíli, kdy malý Sosuke najde na mořském pobřeží zlatou rybku jménem Ponyo, uvězněnou v lahvi. A jak už to tak v pohádkách bývá, jejím vysvobozením teprve začíná napínavý příběh, na jehož konci by se Ponyo ráda stala člověkem.