YMCA chystá letní tábory pro děti, ožije i Masarykův tábor v Soběšíně

Plavbu na lodičkách, dobrodružství ve stylu románových příběhů Jaroslava Foglara, ale i napínavou celotáborovou hru, umělecké aktivity a sportovní soutěžení v duchu fair play – to vše nabídne dětem v létě Masarykův tábor v Soběšíně. V „Ráji hochů na Sázavě“, jak se táboru za první republiky říkalo, je dnes 50 chatek, rozsáhlé sportoviště i krásná společenská místnost s krbem, u kterého se scházeli a bavili už naši pradědečkové. „Vše moderně zrekonstruované a přizpůsobené dětem dnešní doby,“ říká táborový vedoucí Janek Makarius.

Na programu bude letos mimo jiné celotáborová hra Cesta tam a zase zpátky, děti se budou věnovat sportu, hudbě, tanci, divadlu či výtvarným workshopům. „Velkou výhodou všech ymkařských táborů je přístupnost a otevřenost pro všechny děti: už od dob první republiky na ně proto jezdily děti bez rozdílu sociálního statutu i vyznání. Tábory také vždy vedli zkušení, pro věc zapálení vedoucí, kteří teď s dětmi v YMCA pracují v nejrůznějších kroužcích a skupinách i během roku. Takže pokud se dětem na táboře některá z aktivit zalíbí, anebo tu najdou nové kamarády, mohou se pak s nimi v YMCA sejít i po prázdninách,“ říká Janek Makarius.

Od jiných letních kempů se Masarykův tábor liší i tím, že je v tichém prostředí, snadno dostupný vlakem i autobusem z Prahy a nechybí mu rodinná atmosféra. Během sezóny, která tu začíná už 28. dubna a potrvá až do 2. října, tu proto dovolené a prázdniny často tráví i celé rodiny s dětmi. Tábor v Soběšíně bude letos v červenci uspořádán pro čtyřicet dětí. Stojí 3.390,– Kč (pro členy YMCA je za 3.190,– Kč).

YMCA jako „Prostor pro tebe“

Soběšín ale není zdaleka jediná možnost, kterou dětem YMCA toto léto nabídne. Organizace pořádá přes padesát dalších táborů, jichž se každoročně zúčastní okolo 3 000 dětí. „Některé tábory jsou velké, jiné mají jen kolem dvaceti dětí. Různé je také jejich zaměření: nejčastěji skautské, sportovní, výtvarně kreativní, hudebně-divadelní. Pořádali jsme už ale i tábor modelářský či baletní, takže vybrat si může opravdu každá rodina a každé dítě, “ uvádí Janek Makarius a dodává: „Heslem YMCA je „Prostor pro tebe“, takže ať děláme cokoli, vždy nám jde o vytvoření motivujícího, přátelského a bezpečného prostředí, které děti zároveň chrání i rozvíjí.“

Víte, že?

Za získání překrásně položeného místa v údolí Sázavy mezi Kácovem a Českým Šternberkem pro dětský letní tábor se kdysi zasadil sám prezident Tomáš Garrigue Masaryk, velký příznivec a propagátor YMCA. Pozemek pak daroval organizaci YMCA ze svého majetku hrabě Sternberg ze starobylého šlechtického rodu, z jehož velkorysosti se děti a mládež mohou těšit až do dnešních dnů. Tábor dnes stíní vzrostlé stromy, původní rozestavění chatek však zůstává stejné, jako tomu bylo při založení tábořiště v roce 1921.

Všechny tábory YMCA se vždy vyznačovaly specifickým ymkařským duchem, vychovávaly děti a mladé lidi k samostatnosti, k pevnému charakteru a rozvoji jejich duše, ducha i těla. Program táborů byl ve své době velmi pestrý a novátorský. Objevovaly s v něm nové sporty jako volejbal, soft ball či lukostřelba, které YMCA přivezla do tehdejšího Československa ze zahraničí. Na programu byla také výuka plavání a záchrana tonoucích.

YMCA v Československu byla od první republiky známa svou otevřeností. Letních táborů tak se účastnily děti nejrůznějších národností – Češi, Slováci, Poláci, Němci, Židé a také z rodin různých vyznání – katolíci, protestanti, pravoslavní, ale také bez vyznání či židé a mormoni.

Dnes vlastní YMCA v ČR čtyři tábořiště. Je to Masarykův tábor YMCA na Sázavě u Soběšína, Veverská Bítýška u Brna, Vlčice u Staňkovského rybníka a Pastviny u Pastvinské přehrady. Mimo ně ale YMCA využívá řadu krásných míst po celém území republiky.