Lištování a práce s detaily u dřevěných podlah

Přípravné práce, vyrovnání a výška podkladu

Pokud plánujete novou podlahu v domě nebo její rekonstrukci, udělejte si předem řádnou projektovou přípravu. Je třeba mít jasno o skladbě a výšce podlahy například pro obývací pokoj a koupelnu, kde pravděpodobně v obývacím pokoji bude dřevěná podlaha a v koupelně dlažba. Výška podlahy se u těchto typů liší. Dílce dřevěné podlahy jsou obvykle silné 14 mm plus 2 mm lepidlo na spojení podlahy s podkladem. Celková výška dřevěné podlahy tak činí 16 mm.

Příklad realizace a kouzlení s propojením podlah

Pokud podklad plánujete vylívat například anhydridem, necháte si vylít místnosti tak, aby vám zůstalo 16 mm na skladbu dřevěné podlahy i s přilepením, a to i pro místnosti, kde dřevěná podlaha nebude. Tam, kde bude následně dlažba, například v koupelnách, WC nebo technických místnostech, je výška skladby podlahy zpravidla nižší, než například v obýváku. Většinou výška podlahy s dlažbou bývá 12–15 mm včetně lepidla. Tento nesoulad mezi různými místnostmi se řeší tak, že se zbývajících několik milimetrů vylije sólo navíc nebo se použije více lepidla. Tím se finální výšky podlah po celé domácnosti vyrovnají do nivelety. A co je hlavní, vyhnete se přechodové liště, pokud by podlahy měly jinou výšku. Podlaháři pak mohou dělat i taková kouzla propojení místa kontaktu dlažby s dřevem, že mohou na přesný dořez vyrobit moderní prvek hexagonové dlažby, která nepravidelně zasahuje dřevěné podlahy.

Podlahové lišty okolo stěn – úskalí a design

Před samotným výběrem a instalací podlahových lišt se poraďte se svým podlahářem a možnostech. Nejprve je třeba zkontrolovat zdi, zda jsou dokonale rovné. Pokud jsou zdi křivé, a budete vybírat klasické lišty 16×60 mm, budete vystaveni potřebě dotmelit nerovnosti. Proto je v tomto případě lepší vybrat nižší lišty, například o výšce 4 cm, které lépe kopírují nerovnosti.

Trendem moderní doby jsou podlahové lišty zapuštěné v omítce. Lišta je de facto skrytá, kopíruje omítku a na první pohled není vidět výrazné ukončení podlahy. Naopak, podlaha jako by splývá se zdí, a zároveň si tak o několik milimetrů zvětšíte užitný prostor. U této varianty je realizace je nutná perfektní příprava, aby výsledek byl zcela dokonalý. Obraťte se proto na odborníky. U skrytých podlahových lišt je nutné věnovat pozornost skladbě podlahy a omítky, resp. Prostoru, kde bude lišta zapuštěna. Nezapomeňte, že výklenek na lištu musí odpovídat finální výšce podlahy plus výšce samotné lišty.

Podlaháři se zkušenostmi jako záruka kvality

V Empiri vám s realizací pro vaši domácnost rádi poradíme, navrhneme vhodné řešení a zrealizujeme podlahu včetně zalištování na míru. Nabízíme například i speciální masivní lišty do oblouku, které děláme speciálně na každou zakázku podle šablon, které si uděláme na zaměření nebo ukončení galerie na schodiště (místo v horním patře kde není schodiště, ale je vidět hrana stropu), toto by se mělo taky ukončit, a to například hranou ze stejného materiálu jako je podlaha.