5 tipů, jak vylepšit rodinný rozpočet snadno a rychle

Tip č. 1: Orientujte se ve světě financí

Pokud je vaše finanční situace opravdu napjatá, možná začínáte uvažovat o půjčce. Vždy však objektivně zhodnoťte, zda taková půjčka negativně neovlivní životní úroveň rodiny. Pokud vás v bance odmítli a vás může v nepříjemné situaci zachránit akorát nebankovní půjčka, vždy vybírejte pouze úvěrové produkty známých a ověřených firem. Nezapomeňte na důkladně srovnání půjček např. přes portál Hyperfinance.cz, a tak získejte výhodné půjčky jako např. půjčka ihned, kterou dostanete velmi rychle vyplacenou na účet v případě schválení. Důležité je umět si správně vybrat a zejména hodně porovnávat.

Tip č. 2: Začněte se spořením

Klepete si na čelo a přemýšlíte, jak asi začít spořit, když máte problém vyjít s financemi do další výplaty? A co takhle si z každého finančního obnosu, který během měsíce obdržíte, odložit jeho poměrnou část na horší časy? Nikdo vás nenutí k investici do podílových fondů, zlata nebo ostatních drahých kovů, odložit si ale měsíčně pětistovku nebo tisícovku to přeci váš rodinný rozpočet nezruinuje. Ba právě naopak.

Tip č. 3: Sestavte si domácí rozpočet

A detailně evidujte všechny příjmy i výdaje. Nemusíte platit za drahé profesionální programy. K tomu, abyste měli přehled o finančním toku v rodině, vám postačí tužka a papír nebo jednoduchá tabulka v MS Excel. Kontrolujte pravidelně, kam vám mizí peníze, a zjišťujte, kde je možno ušetřit. Namísto několika nepravidelných měsíčních nákupů vyrážejte na jeden velký a průběžně dokupujte pouze nezbytné suroviny, které si pečlivě vypište na nákupní seznam.

Tip č. 4: Ovládněte umění nakupování

Že není nakupování žádná věda? To byste se divili! Obchodní řetězce na nás dennodenně zkoušejí nespočet triků, které nás mají donutit utrácet ještě více. To nejdražší zboží například umisťují do výše očí, to nejlevnější naopak najdete těsně nad zemí, kam zrak zákazníka sklouzne jen výjimečně. Pravidelně též listujte slevovými letáky a počkejte si na slevy. Naštěstí dnes už nemusíte listovat tunami papírových letáků. Stačí vám webový prohlížeč nebo online aplikace a třeba takový Tesco leták máte neustále po ruce.

Tip č. 5: Vařte a venku se stravujte pouze výjimečně

Platíte dětem obědy ve škole, vy sami se odbudete poledním menu v oblíbené zahradní restauraci. Partner obědvá v kantýně u zaměstnavatele a večer si všichni zajdete na něco nezdravého do fast foodu. A co kdybyste navařili pro celou rodinu na jeden či dva dny? Přebytky můžete zamrazit a dětem do školy (nebo i partnerovi) nachystat vydatnou svačinu. Večer se pak všichni sejdete u jednoho stolu a teplého jídla.