Cestovní nevolnost – strašák dětí i maminek

Málokteré dítě se spokojeně uvelebí v sedačce a potichoučku pozoruje ubíhající krajinu, než se dojede do cíle. Pro většinu kluků a holčiček je cesta zatraceně dlouhá a většina rodičů moc dobře zná otázku: „Mamííí, kdy už tam budeme?“ To je ještě ta lepší varianta, protože nudící se dítě zpravidla zabavíte. Horší je, když se k nudě přidá cestovní nevolnost neboli kinetóza. Ta začíná trápit kolem druhého roku věku, kdy dozrává v mozku rovnovážný orgán, který je při jízdě zmatený. Oči vidí ubíhající krajinu, ale hlava říká, že je něco divně, protože podle ní tělo stojí na místě. Organizmus pak na tento rozpor reaguje nevolností, či dokonce zvracením. Těmto nepříjemným projevům cestovní nevolnosti je pochopitelně mnohem lepší předcházet.

Co můžete udělat, abyste nemuseli narychlo hledat igelitový sáček a sjíždět na každém odpočívadle, protože musíte řešit následky žaludečních obtíží vašeho zlatíčka? Pokud je to možné, vydejte se na cestu v noci. Je pak velká naděje, že dítko během jízdy usne a nevolnost je nepostihne. Navíc v noci nejsou okolní vjemy tak silné a mozek lépe informace zpracovává.

Nenechte dítě číst ani se dívat na pohádku. Statická písmenka či obraz na jednom místě jen prohlubují rozdíl mezi ubíhající krajinou a sedícím dítětem, který mozek nedokáže vyrovnat. Pomáhá rozptýlit zjitřené smysly dítěte písničkami nebo povídáním si. Mrňousek by měl sedět po směru jízdy a sledovat vzdálené předměty před autem. Není dobré vyrážet s hladovým dítětem, prázdný žaludek má větší sklony k nevolnosti. Volte však lehká a snadno stravitelná jídla, jako jsou kukuřičné knäckebroty, máslové sušenky nebo banán. Dostatek tekutin i malou svačinu je vhodné mít s sebou i při cestě. Přizpůsobte oblečení dítěte počasí. Přehřáté dítě bývá náchylnější k tomu, aby se mu udělalo zle.

Pomoc ze zelené lékárny

Při cestovní nevolnosti pomáhají také přírodní prostředky – především osvědčený zázvor, který podporuje zažívání a zklidňuje žaludek. Můžete dětem připravit zázvorový sirup a máte skvělé pití na cesty. Nabídnout lze také zázvorové lízátko, kandovaný či sušený zázvor. Štiplavá příchuť tohoto koření dětem často nevyhovuje, potom můžete sáhnout po některém volně prodejném potravním doplňku. Už pro děti od tří let je vhodný například Antimetil s koncentrovaným obsahem zázvorového prášku. Stačí slupnout jednu tabletu před jízdou a další pak případně dle přiložného návodu, aby vaše jízda proběhla bez komplikaci a nepříjemností.