I u půjček jsou akční nabídky. Jak poznat tu opravdu výhodnou?

A tak, jako už víme, že ne každá akce v supermarketech je tak výhodná, jak se tváří, ani u úvěrů není situace jiná. Jsou akční půjčky, u kterých opravdu ušetříte, a potom takové, co jsou výhodné jen na první pohled. Jak se v nich vyznat a jaké zajímavé nabídky si poskytovatelé půjček připravili na konec roku?

Banky toho moc nenabízí

Pokud jde o akční nabídky, nejsou banky příliš kreativní. Bankovní půjčky se ve většině případů opírají pouze o nižší úrok a dlouholetou tradici. Například Moneta Money Bank momentálně garantuje úrokovou sazbu 6,9 % p.a., což je tak zajímavý úrok, že se vyplatí s touhle bankou počítat ve chvíli, kdy porovnáváte všechny bankovní nabídky. Některé banky sice nabízí i nižší úrok, sáhne si na něj ale jen málo žadatelů. Slůvko od před úrokem totiž negarantuje, že vám bude taková úroková míra opravdu poskytnuta.

Akce, s níž banky sklízí větší úspěch, jsou vrácené splátky. Když budete pravidelně a včas splácet, dostanete určitý počet splátek zpět na účet. Už delší dobu je slibuje například Česká spořitelna, a to až 15 vrácených splátek při řádném splácení. Se stejnou akcí přišla i banka Cetelem, ta u půjček se splatností nad 72 měsíců vrací až 10 splátek.

V akčních nabídkách bankovních společností ale stále vede mBank se svojí první půjčkou bez úroku. Díky tomu je první mPůjčka Plus nejlevnější půjčka v kategorii střednědobých úvěrů. Aktuálně si můžete půjčit 10 000 Kč až 40 000 Kč na dobu jednoho roku. Za vyřízení úvěru zaplatíte pevný poplatek ve výši 2 % z půjčené částky (například u 40 000 Kč dělá poplatek 800 Kč).

Vrácené splátky i v nebankovním sektoru

Že jsou vrácené splátky dobrý nápad, co se líbí široké veřejnosti, chápou i nebankovní poskytovatelé. Velkou akci si tak připravil Home Credit, který k příležitosti 20 let na českém finančním trhu vrací 20 splátek při řádném splácení.

Provident pro změnu sází na bezúročný úvěr, půjčka Provident Start nabízí novým zákazníkům možnost půjčit si zdarma až 9 000 Kč na dobu tří měsíců. Můžete si tedy splacení rozložit do tří měsíčních splátek na rozdíl od mikropůjček neboli půjček před výplatou, kde je splatnost jednorázová. Vzhledem k tomu, že Provident poskytuje za určitých podmínek i půjčky bez registru, tedy i těm, kteří mají záznam v registru dlužníků, vychází novým klientům vstříc celkem dost.

Stále populární první půjčka zdarma

Za nejzdařilejší akci se na trhu se spotřebitelskými úvěry dá považovat bezúročná půjčka pro nové zákazníky. Začali s nimi poskytovatelé tzv. rychlých půjček neboli půjček před výplatou a dosud si v nich drží prvenství, pokud jde o množství nabídek.

V následující tabulce uvádíme nejznámější půjčky, které získáte napoprvé zdarma (údaje jsou aktuální k 4.11.2017):

Kromě prvních bezúročných půjček mají pro potenciálního klienta i další zajímavá kritéria, jako je rychlé vyřízení i převod peněz na účet, téměř nulovou byrokracii dokládat nemusíte skoro nic. U půjček před výplatou často nehraje roli ani záznam v registrech dlužníků, v případě nesplácení těchto krátkodobých půjček jsou totiž tak přísné pokuty, že si to každý raději rozmyslí.

Používejte srovnávač půjček, ušetříte

Tak, jako jsme si zvykli na srovnávání cen zboží či cen povinného pojištění, je čas naučit se plně využívat i srovnávače půjček. Není v silách jedince hlídat si všechny akční nebo jinak výhodné nabídky v oblasti úvěrů, takže zjistit, která půjčka je pro vás ta nejvýhodnější, je bez pomoci dost obtížné. Srovnávač vás navíc upozorní i na případy, kdy akční půjčka není tak výhodná, jak na první pohled vypadá, případně vám najde zajímavější variantu. Rozdíl u střednědobých půjček pak může jít do tisíců korun.