Jak dobře připravit dětskou kreativní party

„Před několika lety bylo hodně populární zvát kamarády do různých koutků, kde pro ně byl připravený program. Jak ale pozoruji i ve svém okolí, dnes se spíš vrací trend pozvat si kamarády domů, společně se věnovat nějaké řízené aktivitě – třeba tvoření – a pak si společně hrát v domácím prostředí. Výjimkou nebývají ani tzv. přespávačky, kdy děti po společně stráveném večeru mohou u kamaráda zůstat na noc. Jejich hry tak nejsou ničím přetrženy a mohou si naplno užít společný čas,“ říká Martina Linková ze společnosti AladinE, která se snaží rozvíjet kreativitu a tvořivost dětí i dospělých prostřednictvím svých workshopů i pomocí kvalitních kreativních pomůcek.

Místo super dortu promyšlená příprava

Určitě se vyplatí zapojit děti do příprav oslavy. A to opravdu na všech úrovních: téma, program, pozvánky, výzdoba, výslužka, ale třeba i organizování spaní apod. „Není dobré dávat dětem narozeninovou oslavu celou nachystanou na klíč. Já radši peníze a energii věnuju společné přípravě, než důslednému vybírání tematického dortu. U nás doma je tradice, že dort si dítě vybere v oblíbené cukrárně a já čas strávený pečením nebo organizováním super dortu radši věnuju společným přípravám. Někdy ovšem trvají i půl roku! Vymýšlí se téma party, jak jej naplnit, jaké budou společné hry nebo právě tvoření. A chybět nemůže ani pořádná výzdoba – ta někdy zabere i několik dnů. A věřte, že děti ji vyrábějí s nadšením! Beru to zkrátka jako skvělou příležitost strávit se svými dětmi čas, zapojit je do příprav a taky je nenápadně něčemu přiučit,“ dělí se o své zkušenosti Martina Linková.

A jaké téma mělo zatím u jejích dětí největší úspěch? Harry Potter, princezny, Etiketa na královském dvoře, ale taky kouzelná cukrárna. Děti si pro kamarády vyráběly kouzelnické hůlky nebo vyráběly jmenovky, menu a ozdoby na slavnostní stůl na královskou etiketu.

Pro kluky hrady, pro holčičky princezny

K vyrábění mají asi blíž spíš holčičky, kluci se spíš potřebují hodně hýbat. Ovšem když je dobře postavená aktivita, i oni se se zájmem zapojí. „Kluky fascinuje třeba sprejování barev přes šablony na trička, ale i na papír. Jako šikovná pomůcka se dají využít i razítka dinosaurů nebo aut a hodně tvořivého času se pak dá věnovat přípravě prostředí, jako je druhohorní krajina pro dinosaury nebo závodnická dráha. Baví je i výzvy, například 3D projekty z papíru. Tady jednoznačné vede stavba hradu,“ říká Martina Linková s tím, že zvláště u kluků je důležité mít aktivitu dobře připravenou, eliminovat otravné momenty a mít nachystané třeba polotovary.

U holčiček ale jednoznačně vítězí kreativní tvoření – trička, textilní tašky, malování tenisek, výroba šperků, a také společné pečení a zdobení sušenek a jiných dobrot. Oblíbené je také vyrábění mýdel či šumivých tablet do koupele, ale i modelování a mozaiky. Jako skvělá pomůcka se hodně osvědčila razítka z řady StampoFashion, kdy holčičky kombinují princeznám oblečení. To si pak mohou vymalovávat a celé nazdobit samy, nebo mohou kombinovat orazítkované barevné papíry a jiné materiály. Z nich pak vystřihují šatičky, oblečení kombinují apod. Je to skvělá zábava i pro větší skupinu děti, které se tak vzájemně inspirují a užijí si i víc legrace.

Aby byt přežil bez úhony

Možná zatím s organizováním domácí dětské party nespěcháte, protože máte obavy, aby při ní neutrpělo pěkné zařízení vašeho bytu. Určitě se vám tedy budou hodit cenné zkušenosti Martiny Linkové. „Osvědčila se mi smršťovací fólie, kterou vždycky obalím celý velký stůl. Na zem pak rozložím velké kartony. Obalování stolu a ochranu podlahy dělám se všemi, je to pro mě důležité, aby děti viděly, že nám na našem zařízení záleží a nechceme ho jen tak zničit. Je to také drobná výchovná lekce. Než zahájíme samotné tvoření, dáváme dětem starší trička či košile, nebo do pozvánek napíšeme, aby si donesly i oblečení na tvoření nebo zástěrky.“

A ještě jeden osvědčený tip přidává na závěr: Nezapomeňte na výslužku! I malým hostům udělá radost, když dostanou při odchodu dáreček jako poděkování. Vyrobte proto společně s dětmi každému návštěvníkovi malou taštičku, nazdobte ji a nachystejte do ní třeba 2–3 krásně zabalené čokoládové bonbony, kartičku s vlastnoručně napsaným poděkováním nebo malý dáreček, který děti samy vyrobí.