Popularita tabletů roste

Tablety se poslední dobou stávají velmi využívaným nástrojem pro komunikaci, vyhledávání informací, hraní her, sledování filmů apod. Jejich popularita roste i díky přijatelným cenám, za které pořídíme celkem solidní přístroje. Pozor si však dejte na ceny podezřele nízké. Není to sice pravidlem, ale s kvalitou si často nerozumí a každé zapnutí pro vás bude spíš stresovou záležitostí než zábavou.

K nejdražším součástem tabletu patří displej, proto test zkoumal barvy a rozlišení, čitelnost displeje při denním světle, ve stinném interiéru, z pohledu ze stran či odrazivost povrchu. Nejlepší modely po všech stránkách obstály. Nabízí vynikající pozorovací úhly, dobrý odraz a ostré a živé barvy, které pod jasným světlem výrazně neblednou. Na pultech však potkáte i kousky, které bojují s „kostičkováním“ fotografií či textu, horší citlivostí, pomalejší odezvou dotykového displeje, nepřirozeným modrým zabarvením nebo slabými pozorovacími úhly. U několika tabletů se zhoršila čitelnost i při běžném položení tabletu na klín nebo na stůl.

Vyvarujte se nedostatkům

Další nedostatky se projevovaly u samotného výkonu zařízení a výdrže baterie. Méně výkonný hardware může být podstatným limitem pro pouhé prohlížení a zvětšování webových stránek, sledování fotografií a videí či jiné základní funkce. Problémy nastaly také s provozní dobou. Případy, kdy baterie nevydrží ani 3 hodiny, nebyly časté, ale objevily se. Lepší a výkonnější modely při intenzivním používání vydrží na jedno nabití kolem 10 hodin.
Buďte obezřetní i v situaci, kdy se rozhodujete jen podle designu. Elegantní konstrukce a prvotřídní zpracování s vymoženostmi jako voděodolnost a prachuvzdornost přístroje, detekce síly přítlaku či kvalitní dotykové pero skryté v těle tabletu nejsou samozřejmostí u všech testovaných. Neuspokojivě hodnocené modely se snadno prohýbají a zkreslují obraz i při lehkém stisku zadního krytu. Jejich povrch z plastu či falešné kůže nemusí lákat každého, ale to je spíše otázkou osobních preferencí.

Ceny tabletů se pohybují na poměrně široké škále a mohou se vyšplhat až k 17 tisícům. Pokud uvažujete o koupi a chcete mít jistotu o jejich funkčnosti, v časopisu dTest naleznete srovnání celkem 17 velkých a 17 malých tabletů dostupných v českých obchodech od značek jako Samsung, Sony, Nokia, Apple, Asus, Acer, Lenovo, Toshiba a několika dalších. Výsledky dalších cirka 20 modelů jsou obsaženy v databázi na webu dTestu. Předplatitelům jsou přístupné veškeré výsledky nově i dříve testovaných a detailní hodnocení zkoušek.

tablety