Stavební spoření můžete založit dětem

Má smysl!

Zhodnocení vkladů vychází až na 3,69 % po započítání státní podpory, pokud budete ukládat 1700 Kč měsíčně po dobu šesti let. Díky tomu je stavební spoření jedním z nejlepších produktů pro lidi, kteří nechtějí investovat na kapitálových trzích. Vysoké zhodnocení je zajištěno státní podporou, která činí 10 % z vložené částky ročně, maximálně 2 tisíce Kč.

„Stavební spořitelny často nabízejí založení smlouvy nezletilým bez úvodního poplatku. Pokud byste spořili 1 700 Kč měsíčně, pak svému dítěti dáte po šesti letech do vínku zhruba 150 tisíc,“ vysvětluje tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý. Maximální zhodnocení však obvykle není hlavní důvod, proč rodiče zakládají dětem smlouvy.

Proč tedy?

Naspořené peníze jsou často jediným startovacím kapitálem, který si mladí do života přinesou a který jim dává jisté možnosti, jak se osamostatnit. Na webu Bydlimeradi.cz je příběh typické klientky stavební spořitelny: „Až nyní dokážu ocenit, co pro mě rodiče udělali, když mi v době, kdy jsem ještě o budoucnosti neuvažovala, uzavřeli stavební spoření.“ Díky tomu má se svým přítelem podstatně lepší šanci dosáhnout na vlastní vysněné bydlení.

Hlavní použití stavebního spoření pro děti:

1) Možnost osamostatnit se a pořídit si vlastní bydlení. Pokud rodiče dají dítěti do začátků smlouvu s několika sty tisíci korun, obvykle je to hlavní stavební kámen pro pořízení vlastní nemovitosti.

2) Možnost rekonstruovat bydlení v situaci, kdy se rodina rozrůstá. Obvyklou situací je, že senarodí druhé dítě a rodina řeší, jak tomu uzpůsobit dispozice jejich domova. Příkladem jsou stavební úpravy dětského pokoje.

3) Peníze ze stavebního spoření však nemíří jen na zlepšení bydlení. Podle průzkumů je mnozí používají také k financování vzdělání. Typickým příkladem je základ pro studium střední a později i vysoké školy.

„Pokud bych mohl poradit, pak berte stavební spoření jako pomocníka financování bydlení. Nemá smysl chtít jen maximální zhodnocení. Stavební spoření je investicí především do budoucího bydlení.

Můžete rekonstruovat, modernizovat nebo si pořídit bydlení lepší. Až když vyloučíte tyto možnosti, je možné peníze pouze vybrat a použít na cokoliv. Stavební spoření je skutečným partnerem pro život, který takto vnímají například v Německu nebo Rakousku,“ upozorňuje Jiří Šedivý.