Tady často chybujeme! Víte, jak vybrat kvalitní džus?

100% znamená jistotu

Pokud hledáte v obchodě džus bez přidaného cukru a dalších přidaných látek, pak by na jeho obalu měl být nápis 100% + označení ovoce, jako např. 100% jablko, 100% pomeranč atd. Proč? Složení tohoto typu džusu je striktně legislativně specifikováno. Legislativa konkrétně uvádí, že do 100% džusů nesmí být přidávány žádné konzervanty, barviva, umělá aromata, přidaný cukr nebo jiná sladidla. Přidávat tyto ingredience je zakázáno jak do krabicových džusů, džusů ve sklenicích, tak do džusů v plastových lahvích. Barva, chuť a vůně džusů musí odpovídat ovoci, ze kterého je džus vyroben.

Na co si dát pozor: V obchodech se prodávají i džusy, které nesou označení jako 100% ovocné chuti nebo další obdoby využívající označení 100%. V tomto případě se může jednat o ovocnou šťávu, která není 100% z ovoce, ale např. jen z 50 %, ale toto 100% označení vás může uvést v omyl. Proto skutečně doporučujeme hledat na obalech označení 100% + název ovoce.

Proč nejsou v obchodech jen 100% džusy?

Důvody, proč v obchodech nenarazíte pouze na 100% džusy, jsou zcela jednoduché. Prvním z nich je fakt, že některé ovoce zkrátka není v této 100% variantě poživatelné, respektive nikdo by takový džus nepil s ohledem například na kyselost (brusinka, černý rybíz). Druhým důvodem je, že dané ovoce samo o sobě neobsahuje dostatek šťávy např. 100% banán, 100% jahody, kdy při zpracování vznikne namísto džusu pouze pyré. Proto se vyrábí nektary a nápoje, tzn. ovocná šťáva z daného ovoce + voda + cukr, aby byl nektar/nápoj chutný a poživatelný.

Cukr v nutričních hodnotách 100% džusu, jak to?

Pokud se kouknete na nutriční hodnoty 100% džusu, tak i tyto džusy obsahují cukr, ale pouze ten z ovoce, ze kterého jsou vyrobeny. Nemusíte se obávat, že by se jednalo o přidaný cukr navíc. Tzn. je to stejné, jako když si pochutnáte na svém oblíbeném ovoci.

Nebojte se slova koncentrát

Našli jste v regálu 100% džus z koncentrátu? Na džusu z koncentrátu není nic špatného, ačkoliv chápeme, že slovo „koncentrát“ může někomu znít jako něco uměle vytvořené, chemické. Džusy z koncentrátu mají oproti těm běžným naopak jednu velkou výhodu a to, že ovoce použité pro jejich výrobu bylo sklizeno a zpracováno v době ideální zralosti. 100% džus z koncentrátu přináší tedy z pohledu chuti a kvality ovoce to nejlepší.

Dlouhá trvanlivost bez konzervantů. Jak je to možné?

100% džusy jsou bez konzervantů, i přestože jejich trvanlivost dosahuje několika měsíců. Jak je to možné? Pro zachování všech vitamínů a nutričních hodnot je u většiny džusů použit proces pasterizace, což je v podstatě tepelná úprava džusu, která zničí veškeré bakterie a ostatní mikroorganismy, jenž by mohly být škodlivé pro lidský organismus. Díky pasterizaci mají džusy dlouhou dobu spotřeby, ale zároveň si zachovají nutriční hodnotu ovoce a zeleniny. U 100% džusů je nepřítomnost konzervantů opět garantována legislativou a přísnými kontrolami. Proto i hesla typu „zaručeně bez konzervantů“ na obalech 100% džusů jsou zcela zbytečná, protože žádný takový džus nesmí konzervanty obsahovat.