Ušetřit na internetu je stále snadnější!

Nákup na internetu: historie a současnost

Nakupování přes internet je dnes běžné napříč všemi generacemi. Jenže nebylo tomu tak vždy. První internetové obchody začaly vznikat v roce 1994, přičemž této době vévodily společnosti eBay a Amazon, o kterých bude ještě řeč. V České republice se začaly první e-shopy objevovat o dva roky později a mezi průkopníky lze zařadit kupříkladu obchod Vltava.cz, jenž funguje dodnes.

Postupem času na našem území pochopitelně vznikaly další a další internetové obchody. Jejich „boom" přitom nastal mezi lety 2010 a 2015, neboť v této „pětiletce" vzrostl jejich počet o 80 %! Následně se sice tento trend zastavil, nicméně stále u nás existuje kolem 36 000 e-shopů, což pro zajímavost dělá jeden obchod na necelých 300 obyvatel! Lidé tuto formu nákupu také využívají stále častěji, a to nejen díky její pohodlnosti, ale především s ohledem na nižší ceny. Ušetřit touto cestou je totiž stále snadnější!

Slevové kódy, kupony a akce

Fenoménem posledních let se staly různé weby nabízející slevy. Některé sice rychle zkrachovaly, ale další zaznamenaly úspěch, neboť kdo by nechtěl nakupovat levněji. V současné době existují i stránky jako Kuponyonline.cz, které shromažďují kódy, kupony a akce jednotlivých e-shopů na jednom místě. Tímto způsobem tedy můžete při nákupu online značně ušetřit. Podobné akce totiž často mívají rovněž největší internetová nákupní centra. Slevové kódy na Mall.cz, Kasu či Alzu tedy mohou znamenat výrazné úspory při nákupu prakticky čehokoli, co právě potřebujete.

Víte co, je to cashback?

Vzhledem k vysoké konkurenci na poli internetových obchodů (viz výše), si jednotlivé e-shopy často konkurují právě cenami, případně nejrůznějšími slevovými akcemi. V posledních letech se navíc v této souvislosti objevil také termín „cashback". Ač má toto označení různé významy, jedná se mj. o vrácení části peněz z provedeného online nákupu, což funguje na principu tzv. affiliate marketingu. Tuto službu nabízejí právě různé portály shromažďující slevové akce. Obvykle se na nich stačí pouze zaregistrovat, následně skrze ně nakoupit v daném internetovém obchodu a portál vám vrátí část peněz zpět! Na jednu stranu se sice většinou jedná o maximálně 10 % ceny, na stranu druhou neexistuje jediný důvod, proč tuto možnost k levnějšímu nákupu nevyužít. Nebo vy jej snad znáte?

Ušetřit lze nově i nákupem na Amazonu

Jak už jsme uvedli, Amazon je jedním z největších e-shopů na světě. Nakoupit jste tu sice mohli již dříve, a to vesměs levněji než v ČR, nicméně mnoho lidí odradil cizí jazyk, stejně posílání zboží ze zahraničí. Německý Amazon.de (aktuálně se sem dostanete i přes Amazon.cz) ovšem před nedávnem začal fungovat v češtině a u objednávek nad 39 eur nabízí dopravu zdarma. Využít je navíc opět možné slevové kupóny na Amazon.de, takže tato možnost vypadá skutečně zajímavě, a to i s ohledem na pestrost výběru.

Otázkou zůstává, zda bude tento obří internetový obchod zkázou pro české e-shopy a jestli se na českém trhu uchytí. Jistě, levnější zboží láká. Před časem ovšem zkoušela stejný krok i již také zmíněná internetová aukční síň eBay, tedy celosvětově největší konkurent Amazonu. Ta totiž také nabízela vše v češtině, ale zhruba po roce od tohoto kroku ustoupila. Jak si povede Amazon, nevíme, pokud ale chcete při nákupu na internetu ušetřit, aktuálně určitě zvažte i tuto možnost…