Vyrážíte na Vánoce na hory? Poradíme vám jak se jednoduše sbalit

Lyže do vaku

Pro přepravu lyží můžete použít vak na jeden či dva páry, k nimž se vám vejdou i hůlky. „Kvalitní vaky jsou nepromokavé, aby od mokrých lyží po ježdění nenavlhly další věci či interiér auta. Liší se také míra polstrování vaku pro ochranu lyží a kvalita a odolnost použitého materiálu a zipů – nejlépe umožňujících otevřít vak po celé délce pro snadné vložení a vyjmutí lyží. Všimněte si také provedení popruhu, který by měl být v ideálním případě rovněž polstrovaný. Vaky na lyže se vyrábějí v různých délkách, proto se při koupi nezapomeňte ujistit, že se vaše lyže dovnitř vejdou,“ radí Lukáš Princ ze specializovaného obchodu Ski a Bike Centrum Radotín.

Boty do tašky

Rovněž taška či batoh na lyžařské boty by měly mít nepromokavé provedení a umožňovat snadný přístup do vnitřního prostoru. Některé modely je možné použít jako stoličku, na kterou se lze posadit při přezouvání. „Opět si všímejte popruhů – zda umožňují nosit tašku v ruce i přes rameno – popřípadě batoh na zádech – a jak jsou polstrované. Existují i tašky na boty, do nichž se vejde lyžařská helma, popřípadě nabízejí další vnitřní kapsy pro uskladnění praktických drobností,“ doporučuje Karel Studnička z lyžařského portálu Lyze-radotin.cz

Oblečení do tašky na kolečkách

Oblečení a další osobní věci si ideálně zabalte do tašky na kolečkách, která vám pomůže ušetřit si cenné síly na svah. Tašku vybírejte zejména dle jejího objemu, tak, aby se vám do ní vešlo vše potřebné, samozřejmě je třeba přihlédnout k obvyklé předpokládané době pobytu.

Brýle do brašničky

Zvláštní pozornost byste měli věnovat přepravě lyžařských brýlí, které se mohou snadno poškodit či poškrábat. Ideálním řešením je použití speciální brašničky na lyžařské brýle, která obě tato rizika snižuje na minimum.

Mýdlo do toaletní tašky

Velké věci se skládají z detailů. Zásadní pohodlí při pobytu na horách vám tak může zajistit toaletní taštička, do které vložíte všechny potřeby pro osobní hygienu. Před cestou do koupelny tak již nebudete muset nic složitě hledat v batohu.

Drobnosti do batohu

„Pokud potřebujete mít u sebe při jízdě více drobností, než se vám vejde do kapes, sáhněte po některém ze speciálních lyžařských batohů. Ty mají anatomicky tvarované popruhy, nastavitelný bederní pás a umožňují připnout lyže či snowboard,“ vyjmenovává Karel Studnička.

Vysoušeč do bot

Nenápadným doplňkem, který ovšem dokáže velmi nápadně zpříjemnit lyžování, je vysoušeč lyžařské obuvi. Ten umí pomocí horkého vzduchu, případně UV záření, šetrně a účinně vysušit mokré lyžáky, zbavit je bakterií a nežádoucích pachů, a ještě je příjemně vyhřát před obouváním. Příjemnější start do nového dne si lyžař už nemůže přát.

Lyže na zámek

Na horách nedoporučujeme držet na zámek pusu, ale spíše a zejména lyže. Zámky na lyže jsou malé, lehké, vejdou se do kapsy, a přitom ochrání vaše lyže před rukama všech pobertů a nenechavců.

Věříme, že si díky našemu přehledu nezapomenete nic důležitého na lyžařskou dovolenou a odvezete si z ní jen samé krásné zážitky.