Do finančního rozpočtu chaos nepatří

Jaká velká přání říkáme nejčastěji?

Ať to již nahlas vyslovíme, nebo ne, na prvním místě máme zdraví nás a našich nejbližších. Zde to, bohužel, můžeme ovlivnit pouze do určité míry. Hned na dalším místě bychom si přáli mít zajištěné kvalitní bydlení. Tady už můžeme mít svou budoucnost pod kontrolou. Zpravidla se nám ale nepodaří získat vysněné bydlení ze dne na den, stejně jako splnění dalších, podobně zásadních přání. To je nejvyšší čas na to, aby naše domácí finance prošly zásadní revizí.

Plánování šetří peníze

Jsme sami sobě dobrými hospodáři, nebo už vyhlížíme termín výplaty? Dobrý finanční poradce dokáže rychle rozklíčovat tok našich peněz. Druhým, zcela nezbytným krokem přitom bude naše otevřenost – co je pro naši blízkou i vzdálenější budoucnost důležité?

Typická je obava z dlouhodobého finančního závazku při financování bydlení hypotékou, někteří z nás se domnívají, že je pro ně vyřešení bytové situace nedosažitelné. „Financování bydlení musíme vidět v širších souvislostech a v každém případě je výhodné na ně myslet s předstihem,“ vysvětluje Rita Bednářová, devítinásobná držitelka titulu Nejlepší obchodník roku Modré pyramidy. Právě díky správnému nastavení našich výdajů můžeme najít řešení, jak k našim cílům nejrychleji a s nejvyšším efektem směřovat. Pak se objeví i možnost pravidelných úspor, což je velmi důležitá součást rodinného rozpočtu. A to vše při stejném příjmu.

Zajištěné bydlení je velký vklad do budoucna

Pořízení vlastního bydlení znamená především jistotu, že na rozdíl od pronájmů a nájemních forem bydlení budete mít své výdaje za tuto oblast již vždy pod svou kontrolou. S přibývajícím věkem bude právě tato výhoda hrát stále důležitější roli. Potřebné soukromí a dostatek prostoru pro nás a naši rodinu navíc přispěje i k větší rodinné pohodě.

Tip pro vás

V každém případě bychom měli myslet i na nepředvídatelné situace a měli bychom si měsíčně část peněz ukládat tak, abychom měli krátkodobou rezervu ve výši zhruba trojnásobku měsíčních výdajů, ale již také myslet na zajištění na penzi a poradit se s finančním poradcem, jak to nejlépe zařídit. Řadu dalších důležitých informací na téma rodinných financí naleznete v jarním vydání časopisu beFresh.

Ilustrační foto: 123 rf/