Jak zvyknout psa na váš návrat do práce a školy? Naučte ho být o samotě

Prázdniny jsou vhodné, ale…

Začít se sžívat s novým rodinným přírůstkem v době prázdnin a dovolených má své výhody. Jednak máte na pejska více času a můžete se mu věnovat. Pokud vlastníte chatu či chalupu, tak bude pejsek trávit čas na zahradě a nemusíte se bát, že by chytil nějakou nemoc od jiných psů – toto riziko hrozí do tří měsíců, než podstoupí všechny nezbytné očkovací procedury.

Právě spousta času strávených s vaším chlupáčem může být problém až se koloběh školních a pracovních povinností vrátí na začátku září do normálu. Pejsek, který byl zvyklý na permanentní lidskou přítomnost si může jen velmi těžce zvykat na to, že by měl být několik hodin doma sám. “Pes, který není zvyklý být nějakou dobu o samotě a z ničeho nic odejdete na několik hodin pryč, se vám může začít mstít. Proto doporučuji zvykat pejska na samotu dříve než skončí prázdniny,” radí chovatelka Zuzana Novotná z e-shopu SpokojenýPes.cz.

Jak na to?

Jestliže váš pejsek není na samotu zvyklý vůbec, budete ho muset začít zvykat postupně. “Existují případy, kdy je pes na vaši přítomnost, tak zvyklý, že vás nenechá ani odejit z domu. V takovém případě budete muset být velmi trpěliví a důslední jinak si pejsek na samotu nikdy nezvykne,” upozorňuje Zuzana Novotná. Začněte s přesunem pelíšku do míst, kde budete pejska nechávat při odchodu do práce či do školy a naučte ho povel “místo”. Někteří psi dokonce reagují i na chrastění svazku klíčů, protože je mají spojené s vaším odchodem. Proto si během dne vezměte klíče do ruky a hrajte si s nimi. Pes se časem naučí, že zvuk klíčů automaticky neznamená váš odchod. Vyhraďte si čas pro hru či trénink a zbytek dne si pejska moc nevšímejte. Může to znít krutě, ale vašemu chlupáčovi to prospěje.

Budete-li důslední, pokrok se dostaví brzy. Psa pořád trénujte na povel “místo” a pokračujte v dalším tréninku postupného odloučení. Začněte pejska zavírat do místa, kde ho chcete naučit zůstat samotného. Pokud bude štěkat, škrábat nebo kňučet, vydržte a nechte pejska chvíli o samotě. Pak se vraťte, nicméně ho nechvalte ani netrestejte. Zajděte si do krámu nebo na kávu a při odchodu z domu nedávejte najevo emoce či nejistotu. “Pes to vycítí a bude vyvádět. Váš odchod z domu musí být pro pejska běžnou záležitostí, a proto k tomu tak přistupujte. Ideálně mu dejte nově naučený povel “místo” a odejděte. Když se vrátíte zpět domů, nevítejte jej, jako byste se týden neviděli,” doporučuje Novotná.

Postupně intervaly prodlužujte. Pes si časem na vše zvykne a vy nebudete mít problém ani strach nechat vašeho čtyřnohého miláčka samotného i několik hodin. Nezbývá než vám popřát hodně zábavy, radosti a „chovatelských" úspěchů.