Jakou vychytávku školáci nejvíce ocení?

Respektujte tvar tašky

Také kolem sebe potkáváte malé školáky, kteří na svých zádech nosí gigantické tašky, které jsou téměř větší než oni? Při výběru batohu je nutné respektovat tvar zad dítěte, např. šířka batohu rozhodně nesmí být širší než záda, to samé platí i o jeho délce. Vhodný batoh zohledňuje i ergonomické prvky, které dítěti se zátěží pomáhají. Správně tvarovaný batoh se vyznačuje kvalitním polstrováním zad a nastavitelnými ramenními popruhy, které by měly být široké minimálně 4 centimetry. Důležité je myslet na to, že ta největší zátěž má být v batohu umístěna co nejblíže k páteři.

TIP

Kontrolujete, zda dítě do školy odchází se stejně dlouhými popruhy? Pokud jste se na ně úplně nezaměřovali, začněte. Odlišně nastavená délka popruhů může přispívat k vadnému držení těla.

Důležitá je vyváženost

Zná to snad každý z nás. Někam se chystáte, popadnete ležící batoh či tašku, přehodíte přes rameno a jdete. Věděli jste však, že nosit těžké věci na jednom rameni není pro držení těla vůbec dobré? Nerovnoměrně rozložená zátěž způsobuje, že je jedno rameno výš než to druhé. Takové převažování lze vidět obzvlášť u dětí, které na svém jednom rameni nosí batoh neadekvátní hmotnosti. Zabraňte skoliotickému držení těla a přesvědčte děti, aby si na ramena nasadily oba popruhy.

Kvalita a design s funkčními prvky

Nekvalitní materiály velkou zátěž dlouho nevydrží a vy jste tak výběru batohu vystaveni co půl roku znova a znova. Vsaďte na celosvětově prověřenou kvalitu a pořiďte svému školákovi jeden z kvalitních batohů. Těmi jsou například batohy Explore. Ty od nežádoucího vlhka chrání pevné dno. K tomu jsou ušity z voděodolného materiálu s vysokým vodním sloupcem. Proti nečistotám a oděrům ze spodní strany, je pak batoh vyzbrojen důmyslnými plastovými nožičkami, které zároveň všechny sešity, učebnice a domácí úkoly ochrání před navlhnutím.

Být vidět za každého počasí

Propracovaný zádový systém i odolnost proti vodě jsou sice důležité parametry, zapomínat však nesmíme ani na samotný design. Při výběru vždy zvažujte životnost batohu a také to, aby byl jeho design pro školáka nadčasový. Víte, že velkou část školního roku se děti pohybují s batohem za snížené viditelnosti? Nepostradatelnou součástí výbavy jsou proto bezpečnostní reflexní prvky, díky nimž bude dítě dobře vidět i ve zhoršených světelných podmínkách.

Důmyslná organizace

V neposlední řadě se při koupi batohu podívejte i na systém kapes. Vnitřní systém batohu by měl být rozumně zorganizován. Největší kapsy na učebnice musí být nejblíže zad, svačinu a drobné věci můžete školákovi připravovat do pomocných menších kapsiček. Potěší i důmyslné detaily jako třeba vnitřní klopa k rovnoměrnému rozložení váhy. Dobrodruhové pak ocení především variantu batohu Explore 2 v 1, tedy jeden batoh, z něhož se dá odepnout menší batůžek ideální na prázdniny nebo výlety.

Věděli jste, že

• mezi batoh a záda by neměla jít vsunout ruka?

• pro žáky prvního stupně by neměla hmotnost batohu přesáhnout 1 200 gramů?

• děti by neměly nosit batohy a zátěže převyšující 10 až 20 % jejich váhy?

• lékaři přisuzují původ častých problémů se zády u dospělých právě školnímu období a špatně zvolenému batohu či jeho laxnímu nošení?