Poradna: Poprvé pod stan s malými dětmi

Jaký stan potřebuji pro 4člennou rodinu?

Pro vícedenní dovolenou zvolte kvůli pohodlí raději větší stan, ideálně s oddělenými ložnicemi. Pokud jsou děti menší mohou sdílet prostor na spaní s vámi a do druhé ložnice uložíte potřebná zavazadla. Máte-li děti odrostlejší, všichni se pohodlně vyspí ve své vlastní ložničce. Větší stany s oddělenými ložnicemi často nabízí i další kryté prostory pro posezení při nepříznivém počasí nebo na uložení zavazadel a sportovního vybavení, ale i úložné kapsáře. Takové stany bývají vybavené adekvátním vodním sloupcem a odolným tropikem, takže budete v suchu a teple i v nepříznivých podmínkách. Nebojte se do kvalitního stanu investovat – vydrží vám několik sezón.

Bojím se, že bude dětem v noci zima a onemocní. Jak tomu předejít?

Zatímco dospělí snesou i nižší teploty, děti mohou mnohem snadněji prochladnout. Je proto důležité, aby měly jak vhodné spací pytle, tak dostatečnou izolační vrstvu, která bude bránit chladu odspodu. Pokud cestujete v prázdninových měsících, vám i dětem budou stačit letní spací pytle. Vybírejte však především podle komfortní zóny, uvedené na každém spacím pytli. Například pokud je na něm napsaná komfortní oblast do 0 °C, víte, laicky řečeno, že při teplotách pohybujících se v noci nad nulou vám bude příjemně. Pro děti se také vyrábí speciální menší spací pytle, které jim padnou a dostatečně je zahřejí.

Vlezlému chladu zamezí také kvalitní karimatka, která zaručí, že i několik nocí stráví děti v teple a neprobudí se rozlámané a mrzuté. Nejpraktičtější pro cestu s dětmi jsou samonafukovací karimatky, které nabízí nejlepší kombinaci izolace a pohodlí, stačí je jednoduše rozbalit, povolit ventil a karimatka se bez jakékoli námahy sama během několika minut nafoukne.

Co když bude pršet? Jak zabavit děti, aby dovolená nebyla pokažená?

Rozmary počasí vás mohou postihnout kdekoli, ať jste v zahraničním hotelu nebo v Česku pod stanem. Nebojte se jich, s dobrou výbavou zvládnete i výlet za mírného deštíku. Třeba do lesa na houby, po dešti rostou a děti tak budou mít dvojnásobnou radost – z výletu i z úlovku. Základem je vhodná treková obuv, která obstojí i v mokré trávě. To samé platí i pro vhodnou bundu. Jednoduchým pravidlem je vzít dítěti dvojitou zásobu tepláků, triček a mikin tak, aby se v případě neočekávaného deště mohli převléknout do suchého.

Nebojte se s dětmi vycestovat do kempu, ani pokud jsou děti menší a bude to vaše společná premiéra. Uvidíte, že pro ně i pro vás bude společný čas pod stanem plný zážitků. Stačí se jen předem připravit a mít vhodné vybavení tak, aby vše proběhlo podle vašich představ.