Zdraví

Jak pečovat o chrup dětí i dospělých s rovnátky

Jak pečovat o chrup dětí i dospělých s rovnátky

Chrup má do určité míry samoočišťovací schopnost. Pro prevenci zubního kazu to ale samozřejmě nestačí. Při čištění rovných zubů je proto potřeba zaměřit se na oblasti u krčku zubu, mezizubní prostory a žvýkací plošky stoliček. Čistit žvýkací plošky stoliček je obzvláště důležité u dětí v okamžiku, kdy jim stoličky… celý článek »

Nemocných s lymfomy přibývá

Nemocných s lymfomy přibývá

Lymfomem, tedy zhoubným nádorovým onemocněním vycházejícím z bílých krvinek, onemocní v České republice každý den až 5 pacientů. V četnosti výskytu u nás zaujímají 5. místo po nádorech tlustého střeva, plic, prsu a dělohy. Každoročně je tak diagnostikováno kolem 1800 nových pacientů. V naší zemi v současnosti žije odhadem… celý článek »

Zabraňují krémy na ruce vysoušení pokožky?

Zabraňují krémy na ruce vysoušení pokožky?

Ruce jsou denně vystavovány nepříznivým vlivům: například výkyvům počasí nebo používání agresivních mýdel a saponátů. Dokážou krémy na ruce zabránit nechtěné ztrátě vody, podráždění či popraskání pokožky? Spotřebitelská organizace otestovala kvalitu a účinnost 25 přípravků. U většiny z nich laboratorní měření potvrdila… celý článek »

Trápí vás akné a netušíte, co (ne)můžete jíst?

Trápí vás akné a netušíte, co (ne)můžete jíst?

Acne vulgaris neboli akné je kožní onemocnění, které si vysloužilo titul „nejčastější“. Zarudlé pupínky se na tváři, ramenou či na hrudi objeví alespoň jednou za život téměř každému, a to především v době dospívání. Jakmile se hormonální hladina ustálí, projevy obvykle vymizí. Mnoho lidí se přesto akné zcela zbavit nedokáže… celý článek »

Proč děti potřebují rovnátka

Proč děti potřebují rovnátka

Důvody, proč děti potřebují rovnátka, můžeme prakticky rozdělit na neovlivnitelné a ovlivnitelné. Mezi ty, které neovlivníme, patří vady skusu (obrácený skus, zkřížený skus, převislý skus), retence zubů (zuby jsou založené, ale neprořezávají), ageneze (nezaložení zubů), nadpočetné zuby nebo nedostatek místa pro všechny zuby… celý článek »

Roste počet dospělých s rovnátky

Roste počet dospělých s rovnátky

Za 10 let vzrostl počet dospělých ortodonticky léčených pacientů o 30 %. Rovnátka už nejsou doménou dětí, péči ortodontistů vyhledávají často i dospělí. Zuby se nerovnají pouze z estetických, ale také ze zdravotních důvodů, u malých i velkých pacientů. Případy, kdy dítě potřebuje rovnátka jen kvůli předčasné ztrátě… celý článek »

Bolest hlavy u dětí – nejčastější důvod školních absencí

Bolest hlavy u dětí – nejčastější důvod školních absencí

Malé i větší děti si často stěžují na bolesti hlavy. Bolesti hlavy jsou také jedním z nejčastějších důvodů školních absencí. A i když jsou někdy jen záminkou, jak se vyhnout vyučování, přesto bychom je neměli brát na lehkou váhu. Bolest hlavy totiž může být signálem celé řady nemocí – od banálních až po ty závažné. celý článek »
Partneři rubriky Zdraví
Zajímavé odkazy