Cestovní lékárnička: Co by v ní nemělo chybět?

Bolest a nachlazení

Univerzální léky využijete téměř vždy, od nepříjemné bolesti hlavy, přes nečekanou zvýšenou teplotu až po lehké nachlazení. Navštivte lékárnu a nechte si poradit od odborníku základní analgetika. Případnou nemoc nevyléčí, ale potlačí projevy, výrazně uleví a zpříjemní zbytek pobytu.

Probiotika na trávicí obtíže

Doma i v zahraničí se může stát, že dostaneme jídlo nedostatečně tepelně upravené nebo se bude jednat o kombinaci potravin a koření, na které nejsme zvyklí a trávicí systém se začne bouřit. Právě k obnovení narušené střevní mikroflóry přispívají probiotika, přátelské bakterie žijící ve střevech, které příznivě ovlivňují trávení a zlepšují vstřebávání některých živin, peristaltiku střev apod. Při akutních potížích sáhněte po takových, které obsahuje právě větší počet probiotických kmenů a živých mikroorganismů a střevní mikroflóru pomáhá vrátit zpět do normálu. Najdete v něm i prebiotika sloužící zároveň jako potrava pro probiotika, např. kvasinku S. Boulardii. Zároveň funguje jako prevence, pokud víte, že vás čeká exotická strava, sáhněte po nich ideálně týden před plánovanou cestou.

Probiotický doplněk stravy využijete celé léto. Pomáhá totiž vracet střevní mikroflóru do normálu a pomůže překonat nepříjemné následky. Neměl by chybět v kufru do zahraničí, v tašce na chatu ani v batohu na festival, kde je riziko nevhodných hygienických podmínek větší. Vyzkoušejte Biopron Forte – probiotický komplex vhodný nejen na cesty. Obsahuje speciální kombinaci dvou probiotických kmenů s vysokým obsahem živých kultur (10 mld. CFU), prebiotika a prospěšnou kvasinku S. Boulardii. Pro dospělé a děti od 6 měsíců. 30 tobolek za doporučenou cenu 285 Kč. www.biopron.cz

Obvaz a náplasti

Elastické obinadlo na případné utažení namoženého kolene nebo výronu v kotníku, polštářkové náplasti na puchýře a dezinfekce na drobná poranění bohatě postačí. Praktické jsou i nůžky a pinzeta nebo náplast bez polštářků na ukotvení obvazu.

Alergické reakce

Alergici ví, jak dokáží otrávit dovolenou oteklé dýchací sliznice. Anthinistaminika, které běžně používáte, by měly být součástí lékárničky, i když není zrovna sezóna. Alergickou reakci můžete dostat z jídla nebo po bodnutí hmyzem.

Ochrana před sluncem

Krémy s dostatečným UV filtrem a panthenolem vybírejte raději v lékárně nebo sáhněte v drogerii po těch, které prošly testem a opravdu mají UV filtr takový, jaký deklaruje výrobce. V každém případě přibalte vždy raději mléko nebo krém na opalování s vyšším faktorem.

Bodnutí hmyzem

Velmi záleží, v jaké oblasti se budete pohybovat, repelent a mast na bodnutí hmyzem je vždy praktickou součástí lékárničky.

Namožené a pohmožděné svaly

Při vážnějších úrazech nepomohou, ale po náročné túře po horách, cyklistických výletech i po celodenní chůzi po památkách zchladí a uleví namoženému svalstvu. Zároveň jsou jedna z prvních pomocí v případě naraženin a pohmožděnin kloubů.