Hemoroidy – může za ně zácpa

Která cesta k řešení problému je nejlepší?

Bohužel kvůli studu není vždy lékař první, s kým problém řešíme. Který způsob řešení zdravotní komplikací vám vyhovuje nejvíc?

  1. Nejprve hledám informace na internetu – spíše než na blogy a diskuse se podívejte na webové stránky specializované na informace o zdraví, speciální mobilní aplikace (Hemoroidy), případně využijte možnosti bezplatných poraden odborníků (např. na www.zilniporad­na.cz). Zjišťování informací o nemoci je důležitou součástí léčby. Co nejdříve po něm by ale měla následovat návštěva lékaře.
  2. Nejprve se zeptám příbuzných nebo kamarádů – možná, že při otevření tématu hemoroidálního onemocnění zjistíte, že ve vašem okolí s ním mají zkušenosti i další. I když rozšířenými hemoroidy trpí i ostatní, neznamená to, že jsou „normální“ a musíte se s nimi smířit.
  3. Nejprve jdu za praktickým lékařem – praktický lékař vás případně odešle na specializované pracoviště (proktologie, gastroenterologie, chirurgie). Lékař provede potřebná vyšetření, poradí s úpravou životosprávy, doporučí lokální léčbu (masti, čípky) a rozhodne o léčbě venofarmaky (léky na posílení žilní stěny).
  4. Nejprve jdu do lékárny, ať mi něco doporučí – hemoroidální onemocnění jsou dlouhodobý problém, který je mimo jiné příznakem tzv. chronického žilního onemocnění (stejně jako např. metličky a křečové žíly). Krémy a čípky mohou přinést krátkodobou úlevu, ale důležitá je dlouhodobá léčba vycházející z aktuálního stavu pacienta. Lékař vám poradí, zda stačí venofarmakum (lék), nebo je již nutná chirurgická léčba. Proto i zde platí – čím dříve začnete s odpovídající léčbou, tím lépe.

Ať už si raději nejprve uděláte důkladnou rešerši na internetu a poptáte se v okolí, nebo ne, návštěva lékaře je určitě věc, kterou byste neměli odkládat.

Tipy pro váš jídelníček

  • Nezapomínejte na dostatečný pitný režim (pokud trpíte zácpami, vypijte ráno na lačný žaludek sklenici vody).
  • V jídelníčku by neměla chybět vláknina (celozrnné pečivo, ovoce, zelenina), která pomáhá správné konzistenci stolice.
  • Zapomeňte na dráždivé potraviny (kořeněná jídla, alkohol, káva ve větším množství).