Krásné a zdravé zuby? Víme jak na to!

Bolest zubů provází člověka od nepaměti. Pro léčbu se používaly různé kuriózní metody, které byly často velmi bolestivé. Důležitým zlomem bylo vynalezení kartáčku v 15 století n. l. v Číně. I když máme v současné době moderní technologie a nejrůznější pomocníky, stále se s „červem v zubu“ potýkáme. Jak se mu vyhnout? Připravili jsme pro vás seznam vhodných a nevhodných potravin pro vaše zuby.

Ochránci zubů a bojovníci proti kazu

Mléčné výrobky

Zejména sýr zubům prospívá tím, že obsahuje malé množství cukru a kyseliny. Je bohatý na vápník a obsahuje kasein, což je mléčná bílkovina zpevňující zubní sklovinu.

Ovoce a kořenová zelenina

Tvrdá zelenina nebo ovoce zvyšuje tvorbu slin. Sliny jsou pro zdraví zubů velmi důležité, protože obsahují bikarbonát a neutralizují kyselinu. Dále obsahují vápník a fosfát, obnovující minerály zubního povrchu. Kousání tvrdé zeleniny a ovoce pomáhá k odstranění plaku. Ovoce a zelenina by vám však neměla poškodit dásně!

Mandle

Mandle mají nízký obsah cukru a zároveň jsou zdrojem vápníku a bílkovin. Ideální doba na konzumování mandlí je po obědě.

Čokoláda

Kakao obsažené v Carla Hořké čokoládě bojuje proti kazům tříslovinami, které zabraňují růstu bakterií v ústech. Kromě tříslovin kakao obsahuje i fluorid, který je pro zuby velmi prospěšný.

Slyšeli jste, že: Nejlepší žvýkačky pro vaše zuby jsou ty, které obsahují xylitol. Jedná se o náhražku cukru, která zabraňuje tvorbě zubního kazu.

Postrach zubů

Měkké bonbony

Žvýkacími bonbony můžete zubům velmi ublížit. Přilepí se na ně a dostanou se i do mezizubních prostor, kde se dlouho udrží a umožní bakteriím, aby vesele kazily zuby. Vyhněte se proto karamelům, gumovým medvídkům, tureckému medu a tak dále.

Tvrdé bonbony

Tvrdé bonbony se pomalu rozpouštějí a poskytují bakteriím dost času, aby vytvořily kaz. Tyto bonbony jsou navíc ochucené kyselinou citronovou, která poškozuje zubní sklovinu.

Limonády

Perlivé nealkoholické limonády obsahují kyselinu, která je pro zuby ještě nebezpečnější než cukr. Proto i dietní limonády obsahující kyselinu citronovou a fosforečnou mohou zuby ošklivě poškodit.

Slyšeli jste, že: Zázvor je perfektním osvěžovačem dechu, a navíc zabraňuje množení bakterií v ústech.

Jak na krásné a zdravé zuby?

Pokud se chcete vyhnout bolestivým zákrokům u zubaře, čistěte si zuby alespoň 2× denně. Kartáček držte směrem k zubům v úhlu 45 °, provádějte malé krouživé pohyby a na kartáček netlačte. Mezizubní prostory vyčistěte buď dentální nití nebo mezizubním kartáčkem. Vyhněte se pastám s obsahem SLS, které má na svědomí agresivní pěnění pasty. Navíc vysušuje sliznici a zvyšuje riziko vzniku bolestivých aftů.