Mýty a pravdy o atopii

Suchá až atopická pokožka je typem pleti, který vyžaduje každodenní péči a správnou výživu.

Atopický ekzém je dědičný

Bohužel tomu tak skutečně je. Pokud jeden z rodičů trpí atopickými ekzémy, je pravděpodobnost až 60%, že se toto onemocnění přenese také na dítě. Pokud jsou atopiky oba rodiče, tato pravděpodobnost se ještě zvyšuje.

Atopický ekzém nelze zcela vyléčit

Tento fakt je bohužel také pravdivý. Atopii nelze zcela vyléčit, jde však zvolit správnou péči, stravu a životní styl, aby se příznaky onemocnění zmírnily.

Ekzém je alergie

Atopický ekzém se často vyskytuje s alergickou reakcí například na pyly nebo určité potraviny, alergie to ale není. Jde o vlastnost kůže, která má tendence být extrémně suchá, zarudlá nebo šupinatá a často je tento předpoklad dán dědičností.

Ekzém je způsoben stresem

Ekzém není způsoben čistě jen stresem, ten může jeho průběh zhoršit nebo zvýšit jeho četnost. Podobně jako další psychické změny, hormonální nebo i klimatické změny.

Ekzém se týká pouze kůže

Často se domníváme, že atopický ekzém se vyskytuje na suchém až atopickém typu pokožky, která má k tvorbě tohoto ekzému zkrátka předpoklady.

Faktorů, které ovlivňují výskyt ekzému je hned několik a u každého jedince mohou být různé. Například je to strava, hormonální změny, prostředí nebo vystavení různým alergenům. Nejčastěji problém pramení v imunitním systému.