Nechte si změřit zrak, co takhle ještě dnes?

Pokud není váš zrak stoprocentní a potřebujete brýle nebo čočky, můžete si vybírat. Nabídka na našem trhu je široká. Ať už potřebujete brýle či kontaktní čočky, každopádně je zamiřte koupit do kamenných obchodů či ještě lépe do renomovaných očních optik. Brýle na čtení či na dálku sice seženete i v každém druhém supermarketu, ale před jejich nákupem odborníci varují. Podle nich vám takové brýle mohou spíše uškodit než ulevit. Jde totiž o natolik specifický výrobek, že musí být připraven přímo pro vás. Pokud nebudou čočky vycentrovány podle vašeho oka, koledujete si o bolesti hlavy, únavu, podrážděnost nebo šilhání. Proto berte nákup brýlí jako investici do svého zdraví a při jejich pořízení se obraťte na specialistu.

Když se vám nechce k lékaři

Nemáte chuť objednávat se na oční a strávit tam spoustu času v čekárně? Pokud potřebujete „jen“ změřit zrak, neváhejte se svěřit do rukou optometristy. Je to vysokoškolský specialista, který měří dioptrie a provádí vyšetření předního segmentu oka. Výhodou je to, že se nemusíte dopředu objednávat a že vám změří zrak přímo na prodejně, kde si můžete rovnou vybrat i vhodné dioptrické pomůcky. I přesto byste měli ale minimálně jednou za tři roky k očnímu lékaři stejně zamířit. Na rozdíl od optometristy vám totiž nejen změří dioptrie, ale může odhalit také příznaky různých očních chorob, případně přijde i na zdravotní problémy, jež s očima tak úplně nesouvisí. Vyšetření zraku trvá přibližně půl hodiny. Během této doby vám zkontrolují přední část oka, zjistí velikost případných dioptrií a zkontrolují i další funkce, které jsou nezbytné pro správné vidění. „Lidé mají často představu, že ke správnému vidění stačí znát velikost dioptrií. Neuvědomují si však, že existují jiné poruchy, jako jsou astigmatismu, vetchozrakost a další možné refrakční vady,“ upozorňuje optometristka Mgr. Eliška Kudláčková.

Ještě dnes můžete využít možnosti nechat si změřit zrak zdarma a bez nutnosti nákupu v prodejnách GrandOptical, kde probíhá akce Říjen – Měsíc zraku (www.grandopti­cal.cz).