Nejživější festival v Evropě, chystáte se?

40 vystavovatelů s nabídkou rawfood

Bezmála 40 vystavovatelů s nabídkou rawfood i dalších novinek z oblasti zdravého životního stylu, 19 bloků přednášek a dvoudenní maraton kulinářských show – taková bude nevětší oslava živého jídla v Evropě RawFest 2016.

„Zatímco v loňském roce se festivalové menu inspirovalo hlavně v mexické a asijské kuchyni, letos se zaměřuje na středomořské a blízkovýchodní tóny. Mezi největší letošní lákadla patří raw pizza, spaghetti Bolognese, banánové palačinky a nakládaný sýr Sejraw. Pro velký zájem nebude v nabídce chybět ani speciálně upravená raw veganská klobáska,“ popisuje za pořadatele RawFestu Tereza Havrlandová, zakladatelka a majitelka společnosti Lifefood. Milovníky vytříbených pokrmů určitě potěší i speciality z Jídla lásky Evy Kavkové, která pro RawFest připravila tři druhy slaného tapas, barbecue burgery, zahradní závitky a také řadu sladkostí ve fitness kolekci, které nejen že chuťově potěší, ale také pomohou udržet tělo ve formě.

Fenomén rawfood aneb Čerstvé a bez chemie

Rawfood – živé jídlo ze zeleniny, ovoce, ořechů a semen, které se připravuje za nízkých teplot do 42 °C – si v posledních letech získává stále více příznivců. Díky tomu, že raw pokrmy neprocházejí tepelnou ani chemickou úpravou, zůstává v nich uchováno vysoké množství minerálů, vitamínů a jiných zdraví prospěšných látek. Prvním a největším výrobcem českých raw potravin je pořadatel RawFestu, společnost Lifefood. Ta se za deset let existence vypracovala na světovou špičku a dnes se může pochlubit nejširší nabídkou raw dobrot na trhu.

Vše o zdravém životním stylu

„Letošní novinkou jsou také nově koncipované přednášky, které poběží ve formě TEDs – budou kratší, ale o to živější, zajímavější a obsáhnou ještě více témat,“ říká Tereza Havrlandová a dodává: „Mezi přednášejícími vystoupí například oblíbená slovenská bloggerka Nikoleta Kováčová z Raw Mother and Daughter, která se zaměří na časté chyby v raw stravování. Margit Slimáková přiblíží základní pravidla zdravé stravy. S Cecílií Jílkovou se podíváme na to, jak naučit děti jíst zdravě. A rodinné téma rozebere Katka Králová z Nevýchovy.“ RawFest je rovněž ekologickým projektem. Představí se tu obecně prospěšná společnost Kokoza, která pořadateli festivalu poskytla unikátní zařízení na zpracování bioodpadu, jediné svého druhu v České republice. Přístroj Rocket přemění veškerý bioodpad z festivalu na vysoce kvalitní organické hnojivo.

Lekce vaření pod vedením raw hvězd

Kuchařské show se ponesou v duchu nových přístupů k živé stravě. Inspirací budou raw kuchaři nejen z Čech, ale i z celé Evropy. Aktuální trendy v oblasti živé gastronomie předvede nejlepší britský raw šéfkuchař Russell James. Jeho specialitou jsou odlehčené raw chleby, které oslní jako delikatesní večere, ale výborně se hodí i jako lehká svačinka během dne.

Vše o přípravě a benefitech nápojů z divokých trav přiblíží Piter Caizer z Německa, o dobrodružstvích z cest promluví novodobí nomádi, stravující se podle principů raw, dvojice La France Crue. Petr Vyoral objasní tajemství šťávy, mixování a sušení potravin a Wlasta Hlinková se zaměří na plané rostliny v raw jídelníčku.

Sobotním večerem provede topmodelka Helena Houdová

Jako hvězda sobotního večera zazáří topmodelka a dlouholetá příznivkyně živého jídla Helena Houdová. Ta se s přítomnými podělí o svou cestu ke spokojenému životu, zdravému stravování a lásce k rawfood. Zvolí si pro to vskutku netradiční způsob – šamanský rituál s vodou.

Sportem ke zdraví – dárkem k radosti

Návštěvníky jistě zaujmou i nové formy sportovních a relaxačních aktivit. Kromě celodenních lekcí jógy, taiji, qi gong a dynamických sportů lze vyzkoušet například osvobozující glasswalking (chůzi po skle). Nechybí ani program pro nejmenší ve výtvarných, hudebních dílnách a na boulderové stěně.

Všichni účastníci festivalu letos také k zakoupené vstupence získají poukaz ve výši 1000 Kč, který mohou uplatnit u partnera festivalu, vystavovatele Atranet.cz. K tomu dostanou ještě slosovatelný leták, na který mohou přímo na místě vyhrát mixér, sušičku nebo odšťavňovač.

Vstupenky na RawFest jsou k dostání v předprodeji v síti GoOut nebo po oba dny na místě konání akce.

Více na www.rawfest.cz