Odkdy chránit děti proti klíšťové encefalitidě?

Kdy je vhodné očkování aplikovat?

Mnoho rodičů si klade otázku, v jakém věku máme dát děti naočkovat proti klíšťové encefalitidě. Odpověď není zcela jednoznačná. Očkovací látky proti encefalitidě jsou schválené pro děti starší jednoho roku. Ovšem pravděpodobnost přisátí klíštěte na úplně nejmenší děti není až tak veliká. Jestliže dítě na výletech do přírody nosíme nebo vozíme v kočárku, klíště si k němu najde cestu jen obtížně. „Naprosto ideální příležitostí pro zahájení očkování jsou pravidelné kontroly u pediatra, které každé dítě od 3 let výš absolvuje ve dvouletých intervalech,“ uvádí doc. MUDr. Rastislav Maďar, epidemiolog, vakcinolog a člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu.

Dítě se do ordinace pediatra obvykle dostane, když je trápí nějaký zdravotní problém. V takové situaci, při oslabení organismu, však samozřejmě není vhodné očkovat. „Zato preventivní prohlídka představuje okamžik, kdy do lékařské ordinace přichází dítě bez akutní nemoci. Prohlídky ve 3, 5, 7, 9 či 11 letech jsou proto skvělou příležitostí pro očkování. Rozhodnutí, který rok konkrétně zvolit, je na rodičích – podle pravděpodobnosti přisátí klíštěte. Čím je dítě větší, tím je náročnější monitorovat jeho aktivity v rizikových oblastech a vždy pečlivě prohlédnout jeho pokožku. Není proto vhodné se zahájením očkování čekat příliš dlouho,“ dodává docent Maďar.

Obecně jsou vhodné chladné měsíce roku

Rodiče dětí i senioři v rodině se mohou očkovat po celý rok. Chladné měsíce roku jsou ale ideální. Ochrana před klíšťovou encefalitidou nastupuje u většiny lidí očkovaných poprvé po dvou týdnech od aplikace druhé dávky. Druhá dávka se obvykle aplikuje 1 až 3 měsících po dávce první. Z tohoto důvodu je podzim velmi vhodným obdobím pro zahájení očkování, aby měl člověk ochranu ještě před začátkem sezony klíšťat v příštím roce. Kvůli teplejšímu počasí se v posledních letech začátek jejich aktivity posouvá do dřívějších týdnů, takže stojí za to mít dostatečnou hladinu protilátek již v březnu či dubnu. Kdo už úvodní třídávkové schéma absolvoval, ten už potom chodí na jedinou dávku po pěti, respektive po třech letech (podle věku). I v těchto případech je vhodné nechat se přeočkovat předtím, než klíšťata na jaře znovu vylezou.