Pneumokoková onemocnění se netýkají jen dětí

Bakterie napadá ty, kdo nemají plně funkční imunitní systém. Malé děti jej ještě nemají vybudovaný. Oslaben může být také nějakou chronickou chorobou a řadou dalších vlivů. Obecně ale výrazně slábne u lidí nad 65 let. Člověk se může nakazit prakticky kdekoliv, pneumokoky jsou v populaci velmi rozšířené. Právě přenos z vnoučete na prarodiče nebo naopak je bohužel dost častý. Bakterie se přenáší vzduchem – nedá se proto uvažovat o tom, že bychom dítě či seniory v rodině ochránili před kontaktem s ní.

Projevy onemocenění

Pneumokok způsobuje řadu různých chorob. Respirační choroby, meningitida (čili zápal mozkových blan), zánět středního ucha, zápal plic… Typické zdravotní komplikace se u hlavních ohrožených věkových skupin různí. „U dětí pneumokoky nejčastěji způsobují záněty středního ucha či mozkových blan. U dospělých se projevují spíše zánětem vedlejších nosních dutin, zánětem průdušek nebo zápalem plic,“ říká místopředseda odborné Společnosti praktických lékařů MUDr. Igor Karen.

Možnost prevence

Nákaza pneumokokem je častější v chladných měsících roku. Často nasedá třeba na obyčejnou virózu, která tělo oslabí. Pro starší lidi může být fatální, nebo zanechat vážné následky. Odborníci proto doporučují seniorům očkování oběma vakcínami, které jsou u nás pro starší lidi určené – jejich účinky se vzájemně doplňují. Zvlášť důležité je očkování pro ty, kdo pobývají v domovech pro seniory, v léčebnách a podobně, nebo mají z nějakého důvodu oslabenou imunitu (chronická nemoc, kouření, transplantace orgánu či kostní dřeně, problémy se slezinou…). Ačkoliv ale seniorům, stejně jako dětem, na prevenci přispívají zdravotní pojišťovny, o problematice se málo víc a staří lidé možnosti velmi málo využívají.