Správná strava může zlepšit sportovní výkon až o 30 %

Jíst 5krát denně co tři hodiny

Nejenom zdravá strava, ale i správné stravovací návyky prokazatelně pomáhají při jakémkoliv sportovním výkonu. „Mezi správné stravovací návyky patří jíst pravidelně 5krát denně přibližně co tři hodiny,“ vysvětluje Mgr. Kateřina Šimková, nutriční specialistka a odborná garantka společnosti Zdravé stravování. S tím může pomoci krabičkové stravování, které funguje na přípravě a dovozu pěti jídel (snídaně, přesnídávka, oběd, svačina, večeře) klientovi každý den. Jednotlivá jídla jsou nutričně vyvážená.

Sportovci ale vědí, že je rozdíl mezi stravou pro silové sporty a pro atlety. V každém z případů tělo potřebuje jiné množství a složení stravy. Společnost Zdravé stravování, která se zabývá krabičkovým stravováním, má připravené dva programy pro sportovce, které tyto rozdíly zohledňují. Dále nabízí i programy zaměřené na zdraví, maminky a vegetariány.

„Každému je jasné, že spořádat před sportovním výkonem, a nejen před ním, knedlo-vepřo-zelo nebo svíčkovou s deseti knedlíky není dobrá volba. Pokud místo těchto jídel sní sportovec zdravé jídlo, pak jeho sportovní výkon bude podstatně větší. Jeho tělo totiž uspoří spoustu energie, kterou by jinak spotřebovalo natrávením tučných nezdravých jídel a tuto ušetřenou energii pak vynaloží právě na zvýšení sportovního výkonu,“ objasňuje Mgr. Kateřina Šimková, nutriční specialistka a odborná garantka společnosti Zdravé stravování. 

8 nejčastějších chyb sportovců:

  • Vynechávají snídaně
  • Odbývají jídlo před výkonem
  • Po zátěži jedí pozdě a špatně
  • Kvalitní jídlo nahrazují nekvalitními tyčinkami a koktejly
  • Jedí příliš mnoho proteinů a málo sacharidů
  • Slepě důvěřují reklamě
  • Myslí si, že při své zátěži mohou jíst cokoliv
  • Mají špatný pitný režim

Nadějná sportovkyně Kateřina Hálová

Kateřina Hálová je členkou Zlínského atletického družstva. Jejími disciplínami je běh na 800 m a 400 m překážek a také 4×400 m štafety. Má za sebou velice úspěšnou sezónu. V letošním roce startovala na několika atletických soutěžích, například na Zlaté tretře v Ostravě, kde běžela v závodě na 3 000 m jako vodič. Jejím úkolem bylo odběhnout 1 000 m v tempu potřebném ke splnění rekordu mítinku a to se také podařilo. Dále startovala na Mistroství ČR, kde se v disciplíně 400 m překážek umístila na druhém místě. Sportovní výkony Kateřiny Hálové se neustále zlepšují a letošní sezonu pokořila několik vlastních osobních rekordů ve všech svých disciplínách. K tomu jí napomáhá trénink a také správná životospráva, do které patří i jídlo. „Díky společnosti Zdravé stravování mi odpadla starost o přípravu jídla, ale to nejdůležitější je, že nemusím vymýšlet, co mám jíst. Pokrmy v krabičkách jsou navíc vyvážené a nemusím se bát o kvalitu obsažených surovin,“ říká Kateřina Hálová, běžkyně a reprezentantka Zlínského atletického družstva, která přisuzuje část úspěchu právě vhodné volbě stravy. Kateřina má kromě vyčerpávajících tréninků navíc zaměstnání a vychovává čtyřletého syna, proto oceňuje, že v oblasti stravování nalezla kvalitního partnera, na kterého se může spolehnout. Dodává také: „Jsem moc ráda, že jsem našla nový pohled na stravování. Pokud nechci tahat zbytečná kila navíc, nemůžu jídlo zanedbávat.“