Většina lidí stále nepoužívá správný ochranný faktor proti slunci

„Faktor 10–20 je již pro většinu z nás i v našem podnebí nedostačující. Pro klasické přecházení z domu někam ven bych volila SPF 25–30. Pro dlouhodobější pobyt na slunci, do hor či k moři je lepší volit SPF 50 a více. U malých dětí a kojenců je vhodnější poohlédnout se po prostředku obsahujícím minerální filtry a i tak se s dítětem zdržovat na slunci co nejméně.“ vysvětluje lékárnice Pavla Horáková z Lékárny.cz.

Zjištění z průzkumu je varující. Ukazuje, že přestože média každou sezónu přinášejí rady týkající se správné ochrany, lidé doporučení stále berou na lehkou váhu. Současně jsou přesvědčení, že se chrání lépe a jsou si vědomi hrozících rizik: 67 % dotázaných tvrdí, že jsou v posledních letech při opalování opatrnější, 79 % lidí se bojí rakoviny kůže. Jen nadpoloviční většina (56 %) opalujících se ví, co vlastně hodnota faktoru SPF znamená. Zjednodušeně řečeno: pokud na sluníčku zčervenáte během čtvrt hodiny, přípravek s faktorem 30 tuto dobu prodlouží třicetkrát.

Namažte se s předstihem

Důležité je také namazat se ve správný čas. „Ideální je použít ochranu zhruba půl hodiny předtím, než se vydáme ven,“ potvrzuje magistra Horáková. Podle průzkumu tuto zásadu dodržuje šedesát procent lidí, třiatřicet procent dotázaných se maže až těsně před sluněním na pláži a pět procent až když začne sluníčko působit na kůži.

Nejoblíbenější formou ochrany proti slunci je mléko v lahvičce (37 % dotázaných) nebo mléko v rozprašovači (30 %), následuje olej v rozprašovači (24 %), s velkým odstupem pak lidé používají olej v lahvičce (2,5 %) nebo gel (1,5 %).