Zaostřeno na zrak aneb vybíráme dětem brýle

Ty tam jsou doby, kdy se děti za brýle styděly, protože byly kvůli ošklivým obrubám terčem posměchu spolužáků. Dnes jsou brýle nejen korekční pomůckou, ale i osobitým doplňkem. Nabídka na trhu se totiž výrazně změnila. V očních optikách najdete nádherné obroučky nejrůznějších barev, tvarů a kvality. Jak vybrat pro vašeho potomka ty nejlepší? Je dobré posoudit nejen vzhled a cenu, ale pozornost věnujte i správnému výběru brýlových „skel“.

Jak vybrat obroučky

Zásady pro správný výběr brýlových obrub jsou stejné jak u dětí, tak i u dospělých. Především by měly dobře sedět, nesmí být ani velké ani příliš malé. Platí, že by se obroučky neměly dotýkat lícních kostí, a to ani v okamžiku, kdy se dítě usměje. Jejich šířka by měla odpovídat šířce obličeje. Nikdy nepořizujte obroučky větší s tím, že do nich dítě doroste. Brýle nejsou kalhoty, u kterých ohrnete nohavice! Hlava totiž neroste tak rychle jako ostatní části těla. Nemusíte se tedy obávat toho, že z nich vaše ratolest za půl roku vyroste. Nabídka na trhu je dnes opravdu velká a brýlové obroučky jsou vyráběny z lehkých a kvalitních materiálů – většinou jde o kov nebo plast.

Co se nosí?

Nikdo nechce chodit po světě s tím, že nosí brýle, které se mu nelíbí. Proto vybírejte brejličky pečlivě a projděte klidně i několik optik, než najdete ty pravé. Brýle by měly dotvářet dětskou osobnost. A co se teď nosí? Současné trendy si žádají výrazné barvičky. Dívčí obroučky hýří fialovými, červenými či růžovými odstíny, u chlapeckých obrub je stále oblíbená modrá nebo černá. Tyto barvy bývají kombinovány i s kontrastními doplňky jako je třeba červená nebo žlutá. Postranice dětských obrub jsou také zdobené nejrůznějšími ornamenty či obrázky.

A co „skla“?

Do dětských brejliček je nejvhodnější zasadit plastové brýlové čočky. Důvodem je jejich nižší váha v porovnání se skleněnými, dále také větší odolnost proti rozbití a v neposlední řadě i lepší ochrana proti UV záření. Vyplatí se i další úpravy čoček, jako jsou tvrzení nebo antireflexní úprava. Zejména tvrzení je užitečné pro běžný život dítěte, protože s touto úpravou jsou čočky odolnější proti poškrábání. Pokud navíc dítě používá brýle ve škole či školce při umělém osvětlení nebo při práci s počítačem, měly by mít čočky také antireflexní (protiodleskovou) vrstvu.

Nechte si poradit

Od očního lékaře zamiřte s dítětem rovnou do oční optiky a nestyďte si říci o pomoc. Zkušený optik vám poradí s výběrem a poučí vás také o tom, jak o brýle pečovat. Nezapomeňte, že brýle je třeba udržovat a občas i nechat prohlédnout. Tyto „servisní“ prohlídky jsou nutné k udržení životnosti brýlí, což platí právě u dětských brýlí dvojnásob. Pokud zamíříte pro nové brýle do GrandOptical (www.grandopti­cal.cz), získáte k jejich nákupu také garanci doživotního servisu zdarma. A můžete je zde nechat rovnou nechat i pojistit A rada na konec? Kupte rovnou i kvalitní pevné pouzdro!