Kde je dětem nejlépe? Přece venku!

Vhodné venkovní aktivity pomáhají dětem rozvíjet motoriku, orientaci v prostoru a fantazii. Pro rozvoj dítěte je ideální trávit venku co nejvíce času. Vyvíjí se tak jeho aktivní život a zároveň si buduje svůj vztah k přírodě a okolí.

1 až 3 roky: Pochopit a hýbat se

Pro děti v tomto věku je všechno nové, všechno chtějí prozkoumat sami. Proto jsou nejvhodnějšími doplňky ty, které rozvíjí hrubé motorické vlastnosti. Houpání, kolísání či klouzání podporují prostorovou orientaci a pochopení co je dole, co je nahoře, co je vpravo a co vlevo. Aktivity v pískovišti rozvíjí hmatový smysl a poskytují první zkušenosti s vlastní tvorbou a formováním.

3 až 6 roků: Řídit a spojovat

Udržet děti v tomto věku klidně sedět na jednom místě je téměř nemožné. Pro svůj rozvoj potřebují aktivity, které jim pomohou lépe pochopit princip příčiny a účinku a zlepšit vnímání svého těla. Vhodné jsou proto například trampolíny nebo zahradní domky. Ty pomáhají podněcovat dětskou fantazii. Stačí, když ho přemění vždy na něco jiného – škola, zámek pro princezny, pirátskou pevnost nebo restauraci.

6 až 12 let: Koordinovat a usměrňovat

Prioritou pro tuto věkovou skupinu je možnost rozhodovat se samostatně. To se učí při hraní s ostatními anebo při ovládání svého vlastního těla. Podstatný je proto další trénink motorických vlastností, usměrňování koordinace a nacházení vlastních hranic. Vhodný cvičný terén vytvoříte pomocí lezeckých lan anebo stěn, kruhů či skákání přes gumu.

Oblíbená aktivita pro všechny věkové kategorie

Všechny děti bez rozdílu věku milují koupání v bazénu. Všeobecně platí, že velikost a hloubka bazénu by měly odpovídat věku dítěte. Nejmenším dětem stačí dětský nafukovací bazén, ty starší určitě potěší větší bazén, který jim poskytne dostatek prostoru na hraní. „Pro ty nejmenší děti doporučuji malý nafukovací bazének. Do zahrady jsou pro větší děti vhodné nadzemní bazény. Jejich výhodou je, že nemusíte řešit terénní úpravy.