Povinné virové prázdniny. Jak zabavit děti, aby čas doma strávily produktivně

Tisíce lidí se po návratu z rizikových oblastí ocitli v domácí karanténě i se svými ratolestmi. Situace se pro rodiče dětí navíc dramaticky změnila poté, co vešlo v platnost státní opatření o dočasném uzavření všech škol. Ze dne na den se tak doma ocitl zhruba milion dětí. Zvláště u těch menších bylo třeba vyřešit hlídání. Od učitelů sice děti budou dostávat pravidelně úkoly, ale ty je nezabaví na celý den a uvolněný režim dozajista pocítí i prácí povinní rodiče.

Situace kolem koronaviru

„Situace kolem koronaviru je nepříjemná. Možností, kam s dětmi vyrazit a zároveň neohrozit zdraví a bezpečí jich samotných i jejich okolí, příliš není. Pokud i vy řešíte, co po uzavření škol a omezení veřejných akcí s dětmi dělat, pak mám pro vás tip – pusťte se do společného tvoření a využijte společný čas na maximum. Na všem se dá najít něco pozitivního. Chvíle u nápaditého tvoření děti nejen zabaví, ale také jim pomohou posílit tvůrčí schopnosti,“ říká Lenka Pachmanová, zakladatelka kreativní platformy Idea Creative, pod kterou spadají stejnojmenné kamenné obchody s výtvarnými a kreativními potřebami v Berouně, Plzni a Kladně a také e-shop Koralky-dekorace.cz, kde se dá sehnat za dostupnou cenu spoustu materiálu a potřeb k tvoření. „Děti přirozeně, aniž to vědí, ve své přirozenosti milují umění. Jsou hravé, odvážné a bezprostřední. V Idea Creative věříme, že v každém dítěti je skrytý umělec a jeho talent je třeba podporovat a rozvíjet. Proto se systematické práci s dětmi se věnujeme již několik let.“

Jarní tvoření

Navzdory neveselé náladě ve společnosti příští týden začíná podle kalendáře jaro a s ním období slunce a krásného počasí. Proč se tedy nepustit do jarního tvoření a nevyzdobit si s dětmi interiér domova nebo třeba balkon či terasu? Zapojte děti do přesazování, zasaďte společně první květiny do truhlíků a na dveře si vyrobte krásný věnec. „Přírodní ale i polystyrenový věnec koupíte u nás na e-shopu a k němu i spoustu ozdob a pestrých dekorací připomínajících jaro za skvělou cenu. Záleží jen na vás, jakému stylu a barvám dáte přednost. Dekorativní věnce na dveřích si získávají přízeň čím dál více Čechů. Zdobit vchod mohou v podstatě až do Velikonoc – anebo pokud vsadíte na univerzální design, tak klidně i celý rok. Dají se dobře tematicky ladit i podle aktuálního ročního období,“ doplňuje Lenka Pachmanová z Idea Creative.