Hrozí vám závislost na mobilu či sociálních sítích? Naordinujte si digitální detox

Kdy už je to závislost?

Každý vlastník chytrého telefonu se někdy přistihne, že telefon kontroluje častěji, než je nutné. Podle studie zveřejněné v deníku The Washington Post průměrný uživatel mobil zkontroluje stopadesátkrát denně. Proč to děláme? Na vině je Syndrom FoMo – z anglického „fear of missing out“. V překladu je to strach z toho, že něco zmeškáme, proto jsme každou možnou chvíli online a kontrolujeme své profily a zprávy. Tímto syndromem trpí nejčastěji lidé od 18 do 33 let, kteří se se hledají a často se i porovnávají s ostatními na síti. Právě kvůli tomuto srovnávání si však mohou přivodit psychické obtíže, protože fotky na sociálních sítích neukazují reálný život, ale často jsou výsledkem několika hodin práce.

Závislost na mobilu je podobná jako závislost na automatech

Závislost na mobilu je pak podle odborníků podobná jako třeba závislost na automatech či počítačových hrách. Pokud nám přijde zpráva nebo nové upozornění na sociálních sítích, zvýší se v mozku hladina dopaminu a s tím i pocit štěstí. Závislost na mobilním přístroji se jmenuje nomofobie a projevuje se nervozitou, když nemáte mobil po ruce, kontrolováním telefonu, nutkání okamžitě reagovat na zprávy a projevení paniky, pokud zapomenete telefon či nabíječku. Závislost na sociálních sítích se nazývá netolismus a jedná se o behaviorální formu závislosti. Závislost se projevuje nervozitou až abstinenčními příznaky při nemožnosti přístupu na síť, změnami nálad nebo upřednostňováním virtuálních vztahů před skutečnými.

Jak si s online závislostmi poradit?

Prvním a nejdůležitějším krokem je zvědomení. Uvědomit si problém, že na sítích či s mobilem v ruce trávím nepřiměřeně mnoho času, je zásadní. Napoví nám i naše okolí – vyčítá nám blízká osoba množství času stráveného online? Nemilosrdnou pravdu nám ukáže aplikace na měření času na sítích, je to například Moment pro iPhone nebo Quality time pro Android. Dobrým řešením je pak stanovit si denní množství času pro sociální sítě (třeba půl hodiny) a nastavit si uzamčení sítí po uplynutí času – to jde i přímo v nastavení iPhonu. Také je dobré stanovit si večer a ráno hodiny, kdy nebudete kontrolovat mobil a sociální sítě. Dalším tipem je vypnout si notifikace ze sociálních sítí, to vám pomůže omezit čas, kdy se koukáte na každé nové upozornění. No a pro odvážnější je tu digitální detox, kdy si určíte třeba den v týdnu nebo alespoň odpoledne, kdy vypnete mobil a odložíte ho. Určitě vám poté zbyde spoustu volného času, který můžete strávit i kvalitněji, než koukáním do mobilu a scrollováním sociálních sítí.