Jak na paradentózu a nejrůznější bolesti zubů

Co přesně paradentózu způsobuje?

Za vznikem paradentózy neboli parodontitidy stojí v prvé řadě zanedbaná nebo nedostatečná ústní hygiena. Bakterie množící se na zubech, v mezizubních prostorech a na dásních vytvářejí zubní plak, který se postupem času mění na zubní kámen.

Výsledkem jsou ustupující dásně a úbytek množství kostní tkáně na zubních krčcích. Jestliže se zánět nijak neřeší a neléčí, mohou se vytvářet takzvané parodontální choboty. Každý zub pak má takzvaný chobot, ve kterém se shromažďují odumřelé buňky, zubní kámen, bakterie a toxiny. Kvůli ustupování kostí a parodontálnímu chobotu následně může dojít k viklání a poté i vypadnutí zubu.

Jak se onemocnění projevuje?

Mezi nejčastější příznaky paradentózy patří citlivé a krvácející dásně (například při jídle nebo čištění zubů). Dásně mohou být zároveň zanícené, oteklé a bolavé a může docházet k jejich ustupování. Při kousání tvrdého jídla se dále může objevovat trnutí, brnění nebo tlak zubů a okolo dásní se většinou shromažďuje zubní kámen. 

Jak lze paradentózu léčit?

Nejdůležitější ze všeho je pochopitelně paradentóze předcházet. Hlavní roli zde přitom hraje precizní ústní hygiena za použití zubního i mezizubního kartáčku. Velkým pomocníkem pro čištění mezizubních prostor je i speciální ústní sprcha.

Pokud se již u vás onemocnění rozvine, je potřeba posoudit jeho závažnost. U prvotních příznaků totiž například většinou postačí návštěva stomatologa nebo ústního hygienika, který vám odstraní přebytečný plak a zubní kámen.

V konečných stádiích onemocnění bohužel již důsledná hygiena většinou nestačí, a je nutné celou záležitost řešit chirurgicky.

Babské rady na paradentózu

Nejzásadnější „babskou radou“ je samozřejmě důkladné a správné čištění zubů ráno, večer, případně i po jídle, pokud máte špatný pocit. Čistěte také mezizubní prostory zubní nití, mezizubním kartáčkem nebo ústní sprchou. Nejúčinnějším přírodním receptem na paradentózu je obyčejná citronová šťáva, která má antibakteriální a regenerační účinky, a tedy potlačuje zánět. Šťávu můžete pít nebo ji kloktat a potírat si ní dásně. Protože však kyselina citronová oslabuje zubní sklovinu, nenanášejte šťávu přímo na zuby a vyčkejte po aplikaci minimálně půl hodiny, než budete zuby čistit. Podobně vám poslouží i například čajovníkový olej, kurkuma nebo propolis. Všechny tyto ingredience můžete i různě kombinovat a střídat, znásobíte tím účinek. Možnosti proberte se svým zubním lékařem.

Babské rady na bolesti zubů. Co pomáhá?

Nás a naše zuby trápí nejen paradentóza. Bolesti zubů jsou nepříjemné a dokáží nám znepříjemnit každodenní život. Bolest zubů totiž může mnohdy přejít do bolesti čelisti i celé hlavy a výsledkem je, že se nedokážeme plně soustředit na práci i další povinnosti.

Stejně jako na ostatní zdravotní neduhy, i na bolesti zubů existují nějaké babské rady. Zjistěte, čím si můžete pomoct sami doma předtím, než navštívíte svého zubního lékaře.

Zubní kámen

Zubní kámen lze právem považovat za světově nejrozšířenější ústní zdravotní problém. Jeho vznik lze však částečně zastavit několika přírodními ingrediencemi. Pokud vás zubní kámen trápí, vyzkoušejte cibuli. Každý den žvýkejte malý kousek, případně jej přiložte přímo na postiženou oblast. Cibule se pyšní antiseptickými a antimikrobiálními vlastnostmi, které při potížích se zuby výrazně ulevují a pomáhají.

Dále si můžete zkusit čistit zuby směsí jedlé sody a vody, a to každý den po běžném použití zubní pasty. Rozpustit zubní kámen pomáhá také jablečný ocet. Stačí nalít malé množství jablečného octu na zubní kartáček a následně si jím vyčistit postiženou oblast. Po použití jablečného octu si zuby vyčistěte i klasickou pastou. Jablečný ocet totiž obsahuje kyselinu, která by mohla narušit vaši zubní sklovinu. 

Rostoucí osmičky

U někoho začnou tyto zuby růst dřív, u někoho naopak později nebo dokonce vůbec. Pravdou ovšem zůstává, že prořezávající se osmičky rozhodně nejsou nic příjemného.

Rostoucí osmičky obvykle bolí hlavně na dotek a na skus. Z tohoto důvodu pomáhá dané místo znecitlivět. Ulevit od bolesti vám může například hřebíček, který obsahuje přírodní anestetikum. Můžete jej buď nasekat a opatrně kousat, nebo sáhnout po hřebíčkovém oleji. Pokud jej nemáte k dispozici, můžete si jej jednoduše vyrobit. Stačí rozdrtit dva až tři hřebíčky a smíchat je s pár kapkami oleje.

Použít můžete také odvar z černého čaje. Vychlazeným čajem si můžete vykloktat, nebo do něj namočit kapesník a obklad přiložit na tvář v místě, kde vás to nejvíce bolí.

Obnažené zubní kořeny

Na onemocnění dásní a ustupující zubní krčky pomáhá třeba tymián. Tato bylinka se pyšní antiseptickými a léčivými vlastnostmi, díky kterým vám může pomoct odstranit onemocnění dásní i zubní kaz. Listy tymiánu můžete jednoduše žvýkat, nebo si z nich připravit odvar a ten v průběhu dne popíjet. Protizánětlivě působí také sůl smíchaná s pepřem a kapkou vody.

S bolestmi zubů a paradentózou není radno si zahrávat. Určitě se proto vyplatí myslet na pravidelnou ústní hygienu. Kromě samotných zubů se však zaměřte také na čištění dásní a mezizubních prostorů.