Jak si správně vybrat termo prádlo a kde ho pořídit za slušnou cenu?

Termoprádlo umožňuje díky technologii výroby a speciálním vláknům odvádět pot od pokožky pryč. Oproti prádlu z bavlny není nasákavé, tudíž umožní potu odpařit se ven a samo tak zůstává suché, stejně jako kůže. Suchá pokožka se daleko pomaleji ochlazufje, takže vaše tělo zůstává také v teple. Odtud se bere označení termo prádlo. Oblečení rozlišujeme podle vrstev a jejich hlavního účelu.

Jednotlivé vrstvy

První vrstvou je funkční spodní prádlo, kam patří ponožky, spodní prádlo a trička. Hlavním úkolem této vrstvy je odvádět pot do dalších vrstev a udržovat tělo v suchu.

Druhá je termoizolační vrstva oblečení, která má za úkol chránit tělo před chladem zvenčí. Tato vrstva izoluje námi vytvořené teplo a zároveň nepropouští studený venkovní vzduch k tělu. Patří sem například roláky či fleecové mikiny.

Třetí vrstva je svrchní oblečení, které vytváří bariéru mezi tělem a vnějším prostředím. Bundy, větrovky či kalhoty chrání tělo před nepříznivým počasím, zajišťují, aby vlhkost nepronikala k tělu, a naopak vlhkost vyprodukovaná tělem a odvedená předchozími vrstvami se odpařila ven.

Jak si vybrat tu správnou velikost

Základem úspěšné koupě je vybrat správnou velikost funkčního prádla, a to proto, aby byla naplněna funkčnost. Aby termo prádlo dobře odvádělo pot z kůže, musí co nejvíce přiléhat k pokožce. Do termo prádla se často přidává elastan, a to proto, aby bylo prádlo elastické a dobře k tělu přilnulo.

Rady pro nákup

Než se pustíte do vybírání, je důležité ujasnit si, pro jaké roční období a fyzické aktivity budete funkční oblečení využívat. Bude to v zimě na lyže, v létě pod stan, na kolo, běh, jógu či horskou turistiku? Anebo jen pro volný čas a procházky se psem? Chcete, aby vás prádlo zahřálo, nebo spíše odvádělo vlhko a pot od těla? Od toho se budou odvíjet vaše další nároky. Promyslete si, z jakého materiálu si funkční oblečení pořídíte. Bude to syntetika, nebo dáváte přednost přírodním materiálům?

Pokud vybíráte ze syntetických vláken, zeptejte se v obchodě, zda má prádlo antibakteriální úpravu. Je-li materiál tvarově stálý a nemačkavý, jeho údržba bude snadná. Například přírodní vlněné vlákno merino je přirozeně elastické a nemačkavé.