Které funkční prádlo je pro vás lepší – syntetické, nebo přírodní?

„Vím, že to zní až neuvěřitelně, ale mnozí, dnes už letití cyklističtí závodníci vzpomínají, jak si kdysi vycpávali bavlněná trička novinami, aby neprofoukli a nenastydli. O funkčním prádle se jim samozřejmě tehdy ani nesnilo… To vzniklo až později, z potřeby lovců a rybářů v severských zemích,“ přibližuje historii vzniku funkčního prádla Vít Hruška, specialista na outdoorové oblečení a výbavu z 4camping.cz „Postupně se tak podařilo vyvinout tkaniny na principu tzv. knotového efektu, které nebyly nasákavé a dokázaly odvádět pot pryč od těla a tím jej udržet v suchu.“ Dnes si můžeme pořídit jak termoprádlo na zimu, které nás zahřeje, tak i letní funkční prádlo s ochlazujícím efektem. Výrobci se předhánějí v nabídce materiálů, střihů i barevných kombinací.

Syntetické, nebo přírodní?

Funkční prádlo rozdělilo outdoorové nadšence na dva tábory. První z nich jsou horlivými stoupenci syntetického prádla, u něhož oceňují především tvarovou stálost, poddajnost, dlouhou životnost a díky iontům stříbra zabudovaným do vlákna i odolnost vůči bakteriím a plísním. Někteří ještě rádi připomínají fakt, že je syntetické prádlo „nekouše“ jako vlna. Navíc se snadno pere a rychle schne.

Oproti nim stojí argumenty příznivců Merino vlny, přírodního materiálu, který rovněž vyniká spoustou skvělých vlastností. Především se umí přizpůsobovat teplotním výkyvům, proto stejné tričko v létě chladí a v zimě zahřeje. Navíc jednotlivá vlákna pokrývají šupinky odolné vůči bakteriím, proto tato vlna neabsorbuje tělesné pachy a prádlo tak ani po několika dnech nošení nezapáchá. Kdo má tedy pravdu a co je lepší – syntetika, nebo vlna Merino?

„Takhle se to nedá soudit, každý musí sám zvážit, které vlastnosti obou materiálů mu víc vyhovují,“ říká outdoorový specialista Vít Hruška. „Syntetické funkční prádlo se nejčastěji vyrábí z polypropylenu a polyesteru, a tyto materiály se různé kombinují, aby byla zajištěna funkčnost, maximální odvod potu a také dostatečná volnost pohybu i při nejvyšší zátěži. Prádlo ze syntetických materiálů nemění ani častým praním svůj tvar, je poddajné, příjemné na tělo, při správné péči dlouho vydrží a je odolné vůči bakteriím a plísním,“ vyjmenovává klady syntetického funkčního prádla, ale zároveň připomíná i výborné vlastnosti vlny Merino s tím, že právě tyto výrobky jsou ideálním řešením pro lidi, kteří jsou na syntetické prádlo alergičtí.

Vlna s unikátními vlastnostmi

Kdo měl možnost zavítat na Nový Zéland, ten ho má nejspíš navždy spojený se stády ovcí pasoucích se na kopcích. Právě odtud pochází nejkvalitnější vlna Merino, z níž se vyrábí i outdoorové oblečení včetně funkčního prádla, které má spoustu příznivců po celém světě. Jemná vlna vhodná pro tkaní se získává stříháním zdejších ovcí, jež tráví svůj život v drsných horských podmínkách.

„Příroda to dobře zařídila – aby přežily, má vlna těchto ovcí opravdu výjimečné vlastnosti. Její proteinové vlákno s unikátní strukturou se dokáže dokonale přizpůsobovat teplotním výkyvům, proto i oblečení vyrobené z tohoto přírodního materiálu v létě chladí a v zimě hřeje. A protože jsou jednotlivá vlákna pokrytá šupinkami odolnými vůči bakteriím, vlna nevstřebává tělesné pachy,“ upozorňuje Vít Hruška. Právě tuhle posledně jmenovanou vlastnost ocení každý, kdo se ocitne delší dobu na cestách bez možnosti praní. Ponožky nejsou cítit ani po týdnu nošení, navíc vlna Merino je tak jemná, že se nemusíte obávat otlaků. Oproti syntetickému prádlu je sice vlna Merino méně elastická, ale jinak dobře drží tvar. K výhodám patří i fakt, že výrobky neztrácejí barvu ani při častém nošení a praní, takže vydrží spoustu let jako nové.

Čemu tedy dáte přednost? Vlně Merino, nebo syntetice? Pro ty, kteří se těžko rozhodují, má Vít Hruška dobrou zprávu: „V posledních letech výrobci oba materiály často kombinují a využívají tak jejich dobrých vlastností. Velmi oblíbené je například prádlo do chladných zimních dnů a extrémních podmínek, které je z 50 % složeno z polyesteru a 50 % tvoří vlna Merino.“

5 + 1 tip pro vás

  • Funkční prádlo nekupujte větší, mělo by vás příjemně obepínat, protože v místech, kde se nedotýká pokožky, nemůže odvádět vlhkost. K dostání je i prádlo vyrobené metodou bezešvého tkaní, které na sobě téměř neucítíte.
  • Obzvlášť opatrní buďte při praní vlny Merino – pokud byste jej omylem vyprali na víc jak 40 °C, mohlo by se srazit.
  • Prádlo ze syntetických materiálů nikdy nežehlete – zbyla by vám z něj jen hromádka připečené hmoty.
  • Zapomeňte na aviváž, která by znehodnotila termoizolační vlastnosti prádla i schopnost odvádět vlhkost.
  • Funkční prádlo nepatří ani do sušičky, pouze ve výjimečných případech, kdy to výrobce výslovně doporučuje.
  • Pokud jste nemocní a potřebujete se vypotit, udělá vám funkční prádlo dobrou službu – perfektně odvede pot, ale vaše tělo zůstane v suchu.