Větrák? Jde to i bez průvanu!

Než jsme poznali větrák

Delším pobytem v teplé místnosti dochází k poruše termoregulace a může dojít k vzestupu tělesné teploty až na 41º C. Své opodstatnění má zastínění žaluziemi, závěsy a roletami, ale stejně se pocitu horka nezbavíme.

Bojovat proti horku se snažíme od pradávna. Římané vedli vodu z akvaduktů zdmi, aby chladila budovy. Peršané zase v horkém období používali „chytače větru“ – věže, které vedly vzduch přes cisternu s vodou, čímž se zchladil. Až mnohem později byl chladný vzduch nasměrován přímo do obytných místností.

První přístroje na chlazení vzduchu se objevily až s rozkvětem vědy v devatenáctém století: elektrické větráky a klimatizace. Pravdou je, že byly fortelné. Dělníci je vyráběli velmi pečlivě, s důrazem na každý detail. Dopřát si takový výrobek nemohl jen tak někdo. Dokonce se dědily. Ovšem přes jejich životnost a poměrně tichý chod měly tehdejší větráky i jejich následovníci své nevýhody, především nebezpečné otáčecí lopatky: „Těmito ventilátory jsem byl vždycky zklamán. I když se později lopatky schovávaly za ochrannou mřížku, děti tam neustále strkaly prsty, a přístroj se těžko čistil. Proto jsem vymyslel nový typ větráku zcela bez lopatek," vysvětluje Angličan James Dyson, který dal mimo jiné světu první bezsáčkový vysavač.

Bez lopatek a v bezpečí

Jeho „trojrozměrný vějíř“ má ve srovnání s klasickým ventilátorem několik výhod. Předně, nemá žádné otáčející se lopatky ani vystupující hrany, takže se výborně čistí a hlavně je bezpečný. To je zásadní především tam, kde jsou v domácnostech malé děti nebo domácí mazlíčci.

Unikátní Air Multiplier totiž pracuje s technologií převzatou z křídel letadel: „Vzduch se do zařízení dostává přes cylindrický podstavec, v němž se skrývá malý motor. Ten jej posílá do dutého vrchního prstence, kde je proud vzduchu několikanásobně zesilován. Rychlostí až 27m/se­c je vyfukován přes prstencovitou spáru v mezikruží, a strhává přitom asi patnáct krát větší objem vzduchu. Tím se zároveň zpomaluje, takže nezpůsobuje průvan. Díky tomu dokáže každou vteřinou vyprodukovat až čtyři sta padesát litrů vzduchu,“vysvětluje Dyson. Ventilátor má velmi elegantní design. Vyrábí se ve třech barvách a velikostech, a skvěle zapadne do všech prostor. Dálkové ovládání s magnetickým úchytem umožňuje volbu nastavení na jednu ze tří úrovní. Další devizou je nízká spotřeba energie a dostupná cena. Takže pokud si v tropických vedrech chcete „ochočit“ vzduch, pak je tou nejlepší volbou. Vždyť více než 30 % ventilátorů, které se objevují na trhu, nesplňuje požadavky Evropské směrnice na ekodesign (2009/125/EC), a dalších 20 % pravděpodobně nesplní ani přísnější normy, které mají platit od příštího roku.