Vysvětlujeme pojmy, bez kterých se při hledání úvěru neobejdete! Znáte je?

Proto je k nim třeba přistupovat zodpovědně už od momentu, kdy je začnete vybírat, a to i v případě, že se jedná jen o malou online půjčku před výplatou. Jak byste mohli vybrat produkt, který vám bude sedět jako ulitý, kdybyste neznali všechny potřebné informace? Tyto detaily je však důležité nejen sledovat, ale především jim porozumět. Abychom vám to usnadnili, připravili jsme si pro vás takový menší slovníček těch nejdůležitějších poj­mů.

Jistina

Jedním ze základních výrazů, se kterým byste se při hledání a vyřizování úvěru mohli setkat, je jistina. Tento pojem označuje celkovou částku, kterou jste si od úvěrové společnosti zapůjčili. Jedná se o výchozí sumu, ze které se pak vypočítává úroková sazba nebo se k ní přičtou další případné poplatky. Také je třeba dodat, že jistinu musíte zaplatit vždy, a to v termínu, se kterým jste při podpisu smlouvy souhlasili.

Registr dlužníků

Spousta lidí si myslí, že se do registru dlužníků dostanou tehdy, když nesplácejí svoje závazky. To je však velký omyl. V řadě z nich se o vás objeví záznam už při podání žádosti o úvěr, což znamená, že si poskytovatelé mohou ověřit, o kolik půjček jste vlastně zažádali. Registry však neslouží jen k tomu, aby společnosti rozeznaly problémové klienty, ale také k tomu, aby těm zodpovědným pomohly v získání další půjčky. U nás v Česku působí SOLUS a pak také Bankovní a Nebankovní registr klientských informací (BRKI a NRKI).

Bonita

Až někde narazíte na výraz bonita, představte si pod ním svoji solventnost neboli schopnost bez problému splácet své finanční závazky vybranému poskytovateli. Vypočítává se na základě různých údajů, mezi které patří především historie vaší platební morálky, možnost ručit majetkem a především výše vašich měsíčních příjmů. Určitě stojí za zmínku také to, že existují i půjčky bez dokládání příjmů, avšak i u nich se příjmy kontrolují, jen ne tak důkladně jako u jiných produktů.

Zajištěný a nezajištěný úvěr

Až před sebou budete mít několik nabídek, věnujte pozornost také tomu, zda se jedná o zajištěný nebo nezajištěný úvěr. U první varianty se totiž musíte zaručit konkrétní věcí, ať už movitou či nemovitou, takže se může jednat například o vaše auto, dům nebo přímo danou věc, na kterou si úvěr berete. Naopak nezajištěný úvěr není spojen s žádným ručením, což je pro poskytovatele mnohem větší riziko, a tak bývá zpravidla o něco dražší.

RPSN

Mysleli jste si, že nízký úrok automaticky znamená výhodnou půjčku? Tak to vás bohužel zklameme, samotná úroková sazba vám toho o úvěru totiž příliš neřekne, mnohem důležitější je sledovat RPSN neboli roční procentní sazbu nákladů. Ta totiž zahrnuje jak úrok, tak i všechny další poplatky, které by vás ve spojitosti s úvěrem měly zajímat.

Pojištění schopnosti splácet

Pojem pojištění schopnosti splácet nejspíš mluví sám za sebe. Jde o příplatkovou službu, která vás ochrání ve chvílích, kdy z nějakého důvodu nebudete mít na spátku peníze jako například při ztrátě zaměstnání nebo během pracovní neschopnosti. Samozřejmě to ale není zadarmo. Obvykle se tato pojistka platí spolu s měsíčními splátkami a její výše se vypočítává z velikosti úvěru – takže čím více si půjčíte, tím více vás to bude stát, ostatně jako celý úvěr