10 tipů, díky kterým ušetříte tisíce ročně

Zbytečně vysoké poplatky

Víte, kolik měsíčně platíte za vedení běžného účtu? A na kolik vás přijde účet za telefon či internet? Udělejte průzkum trhu a vyberte si toho nejlepšího poskytovatele, co se ceny a kvality týče. Máte-li početnou rodinu, můžete využít i různých rodinných slev apod.

Odolávejte nákupním horečkám

Průzkumy ukazují, že nejvíce lidé nakupují, když potřebují zabít čas a když prožívají napjaté a stresující období. Zakoupené zboží tu hraje roli odměny a kolikrát bezmyšlenkovitě utrácíme, aniž bychom měli představu o tom, jak dlouho ještě s financemi na účtu musíme vystačit. Vcelku efektivní je tzv. pravidlo 30 dnů. Vždy, když si chcete něčím udělat radost, danou věc nekupujte, ale počkejte měsíc a poté se sami sebe zeptejte, zda to či ono opravdu potřebujete. Při nákupech v supermarketu se zase držte nákupního seznamu, který jste si předem napsali.

Vařte si doma

Chodíte během pracovní pauzy každý den na oběd? A víte, že tak v průměru utratíte 2.000,– Kč měsíčně? Zkuste si místo toho vařit. Jednak budete přesně vědět, co jíte a můžete si poskládat denní jídelníček zdravě a efektivně, a jednak můžete ušetřené peníze využít jinde.

Zaveďte ekologickou domácnost

Myslet ekologicky je v dnešní době již samozřejmostí a kde jinde je nejlepší začít než u sebe. Nainstalujte si perlátor do vodovodní baterie, používejte LED žárovky, při nákupu nových spotřebičů se porozhlížejte po úsporné energetické třídě a na topení si nainstalujte programovatelný termostat. Na začátku možná investujete více, než jste zvyklí, během jednoho roku se vám ale tato investice několikanásob­ně vrátí.

Využívejte MHD či spolujízdu

Pokud denně dojíždíte autem do zaměstnání, pravděpodobně víte, že palivo není nejlevnější a měsíčně za něj utratíte více než dost. Zvažte možnost dojíždět prostředky městské hromadné dopravy nebo nabídněte svůj vůz na webových stránkách zprostředková­vajících spolujízdy. O náklady na palivo se tak podělíte a ještě poznáte nové tváře.

Podívejte se na zoubek všem půjčkám

Máte několik půjček či ne zcela výhodnou hypotéku? Porozhlédněte se po konkurenci a zkuste své závazky převést tam, kde vám nabídnou výhodnější podmínky. V praxi to funguje tak, že si na trhu vyberete banku, která nabízí nižší úrok, a dohodnete se s nimi na refinancování vašeho stávajícího hypotečního úvěru. Nová banka za vás poté zaplatí úvěr staré bance a vy poté pokračujete ve splácení noví bance za lepších podmínek.

Věnujte se pojistným smlouvám

Máte sjednané nějaké pojištění? Pravidelně si pročtěte všechny smlouvy, abyste měli přehled o tom, co sjednané pojištění vlastně kryje a za kolik. Třeba zjistíte, že léta platíte havarijní pojištění na cenu nového vozu, přitom jeho cena šla už dávno rapidně dolů. Pozornost věnujte i pojištění domácnosti, které je třeba aktualizovat dle nejrůznějších rekonstrukcí, výbavy apod.

Veďte si rodinný rozpočet

Ač se jedná o poměrně banální záležitost, detailní představu o svých příjmech a výdajích nemá ani třetina Čechů. Sestavte si tabulku, kde zapisujte opravdu všechny měsíční příjmy a výdaje. Možná přijdete na to, proč se vám nedaří dávat žádné peníze stranou, nebo najdete skulinu, kde odchází více peněz, než by mělo. Taktéž budete mít představu o tom, kolik vám do výplaty zbývá prostředků a dle toho s nimi můžete naložit a rozvrhnout si je.

Používejte kreditní kartu

Kreditní karty jsou ideálním řešením pro ty, kteří jsou zodpovědní a umí ji používat. U obchodníků lze díky nim získat nemalé slevy, bonusy a někde dostanete až 2 % z nákupu zpět. Aby vám však kreditní karta vydělávala, je třeba použité prostředky pravidelně a ve lhůtě vracet, jinak dokáže s rodinným rozpočtem pěkně zatočit.

Staré oblečení, knihy či nádobí dál prodávejte

Zkuste si udělat ve všech věcech pořádek a vytřiďte to, co již nepoužíváte a používat nebudete. Tyto věci dále roztřiďte na dvě hromádky. Věci z hromádky první můžete dál rozprodat na internetových bazarech a věci z hromádky druhé můžete darovat na charitu a v některých případech si je tak i odečíst z daně.