Kdy dětem předat věno či výbavu do života? Ke svatbě je dostávají častěji synové

Mladí na výbavu nemusí čekat až do svatby

Dle průzkumu Buřinky materiální či finanční dar u příležitosti uzavření manželství dostalo 42 % obdarovaných. Překvapivé je, že vybavení do domácnosti či peníze přímo ke svatbě častěji dostávají synové (45 %) než dcery (39 %). Ty totiž na svou výbavu většinou nemusí čekat až do svatby a dostávají ji spíše postupně. Sňatky svou symbolickou roli v předávání výbavy ale podle průzkumu ztrácejí obecně. Zatímco v generaci 45 – 75 let dostalo výbavu k svatbě 60 % obdarovaných, u mladých dospělých ve věku 18 – 29 let čeká na věno a výbavu až do svatby ani ne každý desátý. Dostávají ji totiž mnohem dříve, většinou při odstěhování do vlastního nebo k různým příležitostem jako narozeniny či Vánoce.

Výbavy si váží častěji mladí

„Největší radost mají Češi z peněz nebo stavebního spoření (82 %), potěší je ale stále i hmotná výbava.“ Vděčnost za talíře, peřiny, hrnce a ručníky překvapivě nejčastěji cítí mladí dospělí. Potvrzuje to i zkušenost Martiny Viktorie Kopecké, farářky Církve československé husitské: „Vděčnost je mezi lidmi, které oddávám, častá. Děti si zatím váží toho, že o ně rodiče mají zájem, starost. Učme je, že vážit si daru je normální. Nic, co dostaneme, bychom neměli brát jako samozřejmost. I peníze jako dar je proto dobré spojit s emocemi, příběhem.“

Jen třetina lidí si svou výbavu smí vybrat sama

S opuštěním hnízda je spojena i neochota rodičů vzdát se vlivu, který na své potomky doposud uplatňovali. Znát je to i při výběru věcí do výbavy, kde rodiče ohled na vkus dětí tolik neberou. Například povlečení, ručníky či záclony si smělo samo vybrat jen 27 % těch, kteří je od rodičů ve výbavě dostali. 7 % obdarovaných je vybíralo společně, ale skoro dvěma třetinám obdarovaných je rodiče vybrali sami podle svého vkusu.