Máte rádi umění? Dorazte na dražbu mimořádných děl v Praze

Na co se můžete těšit a kam dorazit?

6. prosince od 18 hodin začne v aukčním domě Arthouse Hejtmánek v pražské Bubenči dražba neobvyklých děl, jako jsou například Milosrdný samaritán Jana Preislera, Narození Panny Marie z dílny Karla Škréty, díla Soběslava Pinkase, Vojtěcha Hynaise, Jindřicha Průchy, Otakara Kubína, Otakara Mrkvičky, Václava Tikala a dalších. Ze současného umění se objeví například hyperrealistické zátiší Jana Mikulky či dílo Magdaleny Jetelové. Kolekce čítá zhruba sto položek, jejichž celková vyvolávací cena dosáhne přibližně 20 milionů korun.

Rámájanu i další dražená díla si lze prohlédnout na předaukční výstavě od 19. listopadu do 5. prosince v sídle Arthouse Hejtmánek v Goetheho ulici 2 v Praze 6, otevřeno bude denně od 10 do 18 hodin.

Obraz má světový potenciál

Obraz Rámájana se již před třemi lety nabízel v londýnské aukční síni Sotheby´s. Jeho vyvolávací cena tehdy činila v přepočtu zhruba 22 milionů korun. „Fakt, že se obraz na tuto největší a nejsledovanější světovou aukci vůbec dostal, svědčí o jeho mimořádné kvalitě. Nyní se Rámájana nabízí znovu a za velmi lákavou vyvolávací cenu. Patří tak k nejpřitažlivějším dílům jak v naší aukci, tak na celém podzimním uměleckém trhu,“ uvádí galerista Tomáš Hejtmánek.

Význam obrazu

Boris D. Grigorijev namaloval Rámájanu na počátku roku 1931 na Francouzské riviéře, kde po emigraci z Ruska žil. Ovlivnila ho při tom východní kultura. Dílo vychází ze starověkého indického eposu o životě prince Rámy. Jeho ústřední postavou je Sítá, bájná hrdinka a princova božská manželka, ztělesňující věrnou manželskou lásku. Oduševnělou krásku v sárí zachytil malíř s tradičním indickým hudebním nástrojem v ruce, obklopenou vegetací a zvířaty. Do téměř mystického výjevu však autor – dle svých vlastních slov – zakomponoval i „veselé tváře sovětských chlapců“, které na Sítú rozverně pokukují. Grigorijev obdivoval filosofii nenásilí indického politického vůdce Mahátmy Gándhího, jemuž je obraz věnován.

Rámájana u nás

Rámájana, obraz výjimečný svým námětem i velikostí, se u nás poprvé představil v roce 1932, kdy byl v Praze součástí výstavy skupiny slovanských umělců, uspořádané Francouzským institutem. Plátno bylo poté prodáno a až do své londýnské aukční premiéry se pak už obraz na veřejnosti neobjevil.