Tipy na to, jak na dovolené ušetřit až polovinu

Že se nevyplácí kvůli dovolené rozhazovat, říká i Anna Bláhová, která řídí vztahy se zákazníky ve službě Zonky. „Zadlužování kvůli dovolené často vede k pozdějším potížím se splácením. Brát si půjčku na dovolenou není řešení. Existuje spousta možností, jak si užít dovolenou i s minimálními náklady.“ Největšími položkami v rozpočtu na dovolenou jsou doprava, ubytování, jídlo, výlety a zábava. I bez odříkání lze několika triky snížit náklady až na polovinu.

Doprava

Cestovní kanceláře většinou nabízejí dovolené formou kompletního balíčku. Přestože se může jednat o pohodlnější řešení, cenově se vyplácí zařídit si dopravu samostatně. Na internetu se nachází řada portálů s akčními jízdenkami a letenkami, které vám často pomohou ušetřit řádově až tisíce korun. Výlet do Thajska nebo na Kanárské ostrovy díky tomu už nemusí být pouhým snem.

Například na portálu cestujlevne.com najdete akční letenky, s nimiž se dostanete až na polovinu ceny. Prakticky kamkoliv po Evropě se dostanete do 2 tisíc korun a do USA, Indie nebo Thajska za zhruba 8 až 10 tisíc korun.

Ubytování

Bydlení v hotelu nebývá nejlevnější, ale podobnou kvalitu noclehu nabízí také služba Airbnb. Platforma zprostředkovává ubytování u lidí, kteří mají prostory navíc. Zároveň dohlíží na to, aby váš pobyt odpovídal tomu, co hostitel přislíbil. Potíže nebudete mít ani s dostupností, služba nabízí miliony nabídek v nejrůznějších světových destinacích.

„Airbnb funguje na principu sdílené ekonomiky, která ve světě zažívá velký boom. Sdílení je ve světě zcela běžnou věcí, jejíchž výhod se v Česku teprve učíme využívat. Například ubytování ve dvoulůžkovém pokoji ve tří – až čtyřhvězdičkovém hotelu v Barceloně vyjde přibližně na 3 až 6 tisíc korun, zatímco hostitelé služby Airbnb nabízejí stejnou kvalitu v průměru za 1,2 až 2,5 tisíce korun,” popisuje Anna Bláhová. Zároveň si při jeho využití můžete i sami vařit a ušetřit tak další peníze.

Jídlo

Pokud si nechcete nebo nemůžete přivézt jídlo na dovolenou s sebou, nezbývá nic jiného než za jídlem chodit do restaurací. Pokud nevíte, kam zamířit a kterým místům se vyhnout, může vás tento způsob stravování přijít opravdu draho. Naštěstí i v této oblasti se dá ušetřit, a to hned několika způsoby.

Například mobilní aplikace Foursquare, TripAdvisor nebo HappyCow (pro vegetariány a vegany) umožňují vyhledávat podniky podle typu kuchyně, lokality a také ceny. A čím více získávají tyto aplikace na popularitě, tím více nutí restauratéry zvyšovat úroveň a kvalitu poskytovaných služeb.

Výlety

Je příjemné, když za vás výlet do okolí naplánuje a zařídí někdo jiný, ale cestovní kanceláře jsou schopné si za podobnou službu naúčtovat klidně i stoprocentní příplatek. Vyplatí se proto, když seberete odvahu a naplánujete si výlet sami. Využívejte veřejnou dopravu, která vás vyjde nejlevněji. Pokud vám však vyšší cena a hledání místa k zaparkování stojí za větší míru svobody, řešením jsou auta z půjčovny. Jste-li v místě, kde funguje služba Uber, uvažujte o ní jako o kompromisu.

Jestli stále váháte, k rozhodnutí opustit ochranná křídla cestovní kanceláře vám pomůže následující příklad. Za cestu z turistických vesniček na pláži do Barcelony a zpět si totiž cestovky řeknou v průměru o 50 eur na osobu, zatímco vlakem vás podobný výlet vyjde přibližně na 10 eur na osobu.

Zábava

Také na vstupenkách do muzeí a na další místní atrakce se dá ušetřit. Výhodnější totiž bývají takzvané karty city pass. Ty vás opravňují ke vstupu a v některých případech se díky nim také vyhnete dlouhým frontám. Ale pozor na to, že je někdy nutné si city pass předem rezervovat on-line.

Za zmínku rovněž stojí bezplatné prohlídky zprostředkovávané platformou Sandeman, fungující na devatenácti místech na světě. Své služby vám nabízí dobrovolníci, kteří vás provedou po městě, ve kterém žijí. Pokud se budete chtít svému průvodci odvděčit, můžete ho pozvat třeba na společný oběd. Objednávky prohlídek se objednávají přes webové stránky, kde si vyberete město a rezervujete termín.

Tip na závěr

Peníze, které na dovolené ušetříte, neukládejte na spořicí účet. Vyplatí se je investovat a vydělat si tak třeba na příští dovolenou.