Vyražte na běžky i s dětmi!

Základní pravidlo je toto: čím větší dítě a běžky, tím větší je jejich výběr. „Délka dětských běžek začíná na sto centimetrech a v této délce jsou k dostání prakticky pouze univerzální rekreační modely. Šíře nabídky pak roste úměrně s délkou lyží pro větší a technicky zdatnější děti,“ říká Kateřina Princová ze serveru skibi.cz, zaměřeného na dětské lyžování.

Pokud vaše dítko, bude stát na běžkách poprvé, doporučujeme rozhodně vybírat z rekreačních modelů, které jsou širší a dítěti tak poskytují více stability. Jsou měkké, a tak umožňují snazší odraz a ovladatelnost. Pro nejmenší děti, začátečníky a děti rodičů, kteří nevědí, jak na mazání lyží, jsou vhodné běžky s protismykem, neboli se šupinami v odrazové zóně. Ty zabraňují prokluzování lyže směrem vzad a umožňují odraz i bez nanesení stoupacího vosku.

„Nejmenší děti by měly mít běžky přibližně o pět až deset centimetrů delší, než je výška jejich postavy. Pro větší děti pak volíme lyže v délce o patnáct až pětadvacet cm delší, než jsou samy. Při výběru lyží pro větší děti volte délku také podle toho, pro který běžecký styl jsou lyže určeny. Lyže na klasiku tak vybereme delší než lyže na bruslení,“ doporučuje Kateřina Princová.

Pozor na výběr vázání!

Pozor na systém vázání, který musí být kompatibilní s lyžařskou botou! V současné době vedle sebe existují dva systémy vázání, Salomon SNS a Rottefella NNN, které se liší počtem vodících lišt. Systém SNS má jednu, systém Rottefella dvě. Právě počtu lišt musí odpovídat počet vodících drážek v podrážce boty. Pokud pořizujete novou kompletní výbavu, vyberte nejprve boty, které musí dobře sedět, a podle jejich typu následně vybírejte vázání.

Zpět k botám

Velice důležité je vybrat správnou velkost. Musí sedět natěsno aniž by ale tlačily. V žádném případě nekupujte dítěti boty větší, aby do nich dorostlo! Hůře by pak ovládalo lyže, a navíc by se noha v botě mohla hýbat a odírat se. Pokud dítě z bot vyroste, rozhodně nebudete mít problém prodat boty v bazaru. A ještě jedna rada: „Boty na běžky vybírejte nepromokavé a dostatečně zateplené. Malé děti totiž nevydrží tak dlouho vyvíjet intenzivnější fyzickou aktivitu a samy se tak méně zahřejí,“ upozorňuje Princová.

Stejně jako v případě lyží, také při výběru holí je třeba se zaměřit na správnou délku. Nejmenším běžkařům vybereme hole o 35 cm kratší, než sami měří, úplní začátečníci zpočátku mohou vystačit i se sjezdovými holemi. Čím pokročilejší dítě je, tím delší hole bude potřebovat.

Co se týče materiálů, na výběr je mezi hliníkem, kompozitem a karbonem. Hliníkové jsou levnější a méně se lámou, kompozitové a karbonové jsou mnohem lehčí, lépe vyváženě, zato jsou o hodně dražší a snáze se lámou.

Doporučené délky dětských běžek a holí a další informace najdete na www.skibi.cz.