10 faktů, které jste nevěděli o elektrokolech

1. Jejich výkon je jasně definovaný

Abyste si byli jisti, že máte kvalitní a certifikované elektrokolo, které můžete bez problémů používat na našich silnicích, jeho výkon nesmí přesáhnout 250 W a celkové napětí 48 V. Oficiální a kvalitní elektrokola všechny tyto normy dokonale splňují.

2. Motor je vždy připraven pomoci

Elektrokola jsou navržena tak, aby vždy vyšla vstříc člověku, kterého vezou. Současně dodržují platné zákony a asistenci motoru automaticky přerušují, pokud se kolo pohybuje nad 25 km/h. Dokonalý systém umožňuje předcházet nechtěným pádům.

3. Kolo je dobré si nejprve vyzkoušet

Pokud i vy uvažujete nad tím, že byste si pořídili elektrokolo, zkuste si nejprve v některé z půjčoven kolo vyzkoušet. Zjistíte, zda vám jízda na něm vyhovuje, a poté se můžete podívat na test nejlepších elektrokol. Zde si vyberete model přímo pro vás.

4. Některá jsou na silnice, jiná i mimo asfalt

Výběr je podobný jako u klasických kol bez motoru. Některá elektrokola jsou vhodná pro trasy především po městě nebo na nákupy, jiná zvládnou i šotolinovou cestu. Některá kola zvládnou i jízdu mimo asfalt, můžete tedy jezdit klidně přes hory i doly.

5. Mají různě velký rám

Myslíte si, že jsou si všechna elektrokola podobná? To ani náhodou! Každý přeci máme jinou postavu a vyhovuje nám něco jiného. Velikost rámu se přizpůsobuje naší postavě, je tedy dobré vědět, kolik měříte.

6. Baterie je třetina z ceny elektrokola

Jednou z nejdražších položek celého kola je jeho baterie. Uvádí se, že představuje až třetinu z celé ceny kola. Kapacita baterie bývá uvedena v tzv. Watt hodinách, to je mezinárodní standard. Vyšší kapacita baterie se vyplatí u lidí, kteří váží více nebo si přejí dojet dále.

7. Baterii musíte snadno vyjmout

Mnohá elektrokola mají baterii umístěnou tak, že ji lze velmi snadno vyjmout. Většinou ji totiž nabíjíte mimo kolo, například doma. Kolo přitom může být již uschováno v garáži. Se správným výběrem vám pomůže například nezávislý srovnávač www.rankito.cz.

8. I na elektrokolo upevníte brašny

Na všechna elektrokola je možno upevňovat různě velké cyklistické brašny. Nikdy by neměly překážet kabeláži. S jejich instalací vám poradí v potřebách pro cyklisty.

9. Existují i elektronické skládačky

I elektrokola již existují ve skládací verzi, stejně jako klasická kola. Tato kola jsou vhodná na krátké vzdálenosti, protože jízda na nich není kvůli malým rozměrům příliš pohodlná.

10. Dojezd bývá od 40 do 140 kilometrů

Na jedno nabití ujede elektrokolo od 40 do 140 kilometrů. Nezáleží na tom, jak velkou kapacitu baterie si zakoupíte, ani jak velkou míru elektronické asistence využíváte. I když kolo zrovna nepoužíváte, je dobré jeho baterii nechat jednou měsíčně plně dobít.