Jak je to správně?

Než vyrazíte do solária, měli byste vědět, že není dobré se minimálně hodinu před jeho návštěvou sprchovat. „Voda smyje z kůže ochranný film a pokožka je pak více citlivá. Sprchovat byste se neměli ani několik hodin po opalování. Nechcete-li přerušit proces pigmentace, vyčkejte se sprchou alespoň tři hodiny,“ upozorňuje Petra Ludvíková, manažerka Solária Fitness BBC Park Hostivař.

Během opalování nezapomínejte používat ochranné brýle. Ultrafialové paprsky totiž pronikají i skrz zavřená víčka a mohou nepříjemně podráždit vaše oči.

Odličte se a chraňte speciální kosmetikou

Před opalováním se důkladně odličte a nepoužívejte parfém. Mohly by vám po něm naskákat nehezké pigmentové skvrny. Důležité je také odložit veškeré šperky, které máte na sobě. „Nezapomeňte se natřít kosmetikou speciálně určenou do solárií. Ta urychlí pigmentaci, hydratuje a navíc pokožku provoní. Nikdy na sebe neaplikujte krémy určené na klasické opalování,“ doporučuje Petra Ludvíková dále.

Pro koho není solárium vhodné?

Mezinárodní komise pro ochranu před neionizujícím zářením ICNIRP doporučuje vyhnout se zcela návštěvě solária, jestliže:

jde o osobu mladší než 18 let,

jde o těhotnou ženu,

člověk má teplotu nebo jakoukoliv nemoc,

má pokožku, která se špatně opaluje a snadno spálí,

má na těle velký počet névů (víc než 30) nebo névy (pigmentové skvrny) velikosti ≥2 mm v průměru na celém těle, nebo má mateřské znaménko širší než 5 mm,

má tendenci k tvorbě pih,

člověk se v minulosti na slunci spálil,

má prekancerózy (např. solární keratózy) nebo měl v minulosti maligní kožní onemocnění,

má sluněním poškozenou pokožku (vrásky ve tváři, nepravidelné pigmentové skvrny na tváři či na rukou,

byla použita kosmetika, která zvyšuje citlivost vůči UV záření (zejména parfémy),

užívá jakékoliv léky (v tomto případě je nutná konzultace lékaře).

Tohle neplatí!

Je široce rozšířen omyl, že opálení získané v soláriu chrání kůži před spálením při letním pobytu na slunci. Ve skutečnosti toto opálení poskytuje ochranu srovnatelnou s nízkým ochranným faktorem (SPF 2 až 3). Dříve se říkalo, že UV záření imunitu posiluje, ale opak je pravdou. Výrazná dávka UV záření může oslabit imunitní systém a zvýšit riziko infekčního onemocnění.