Jak bojovat s alergiemi? Jde to i bez léků a doktorů

Když dojde k přehnané reakci organismu

Na úvod si musíme vysvětlit, co je to alergie. Stručně řečeno, jde o přehnanou reakci organismu na dráždivý impuls. Imunitní systém člověka vydá signál k obraně, ovšem obrana je tak silná, že může v extrémním případě dojít až k ohrožení na životě (anafylaktický šok). Většinou jsou ale projevy mírnější ve formě alergické rýmy, zánětů spojivek, svědění očí, potíží s dechem, astmatu, dále kožních projevů jako ekzémy a vyrážky. Není přitom možné se úplně vyhnout všem alergenům, tedy látkám, které vyprovokují alergickou reakci, protože jsou součástí každodenního života.

Věnujte pozornost psychice

Přírodní medicína považuje za velmi důležité posílit psychiku alergika. Mnohdy se totiž na vzniku alergie podílejí i psychické příčiny. Zcela jistě je to stres. Proto je důležité relaxovat, nenechat se rozčílit maličkostmi. Vytvořit si v rámci svých současných možností klidný život, který bude naplňovat vás i vaši rodinu. Dětem poskytnout harmonické prostředí.

Upravte také jídelníček

Důležité je věnovat pozornost také jídelníčku. Odborníci na čínskou medicínu nejenom u dětských alergiků doporučují omezovat sladkosti a mléčné výrobky. Další etapou přírodního boje proti alergiím je využití rozmanitých bylinek k čištění organismu. Z pohledu alergií je velice důležitá správná funkce jater. Pomůže jim ostropestřec mariánský, jalovec, měsíček lékařský, žito, pampelišky. Pokud jde o alergické reakce dýchacích cest a kožní alergie, zkuste černý rybíz a černý bez, dále bazalku, ořešák nebo zelený čaj.

Látky, které tlumí vylučování histaminu

Celkově se v přírodní léčbě alergií užívají rostliny, které tlumí vylučování histaminu – látky způsobující alergickou reakci. Účinný je v tomto směru flavonoid kvercetin, který najdete třeba v kopřivě nebo v asijské listové zelenině perile křovité, z níž je možné připravit salát. Imunitu můžete posilovat rovněž pomocí grapefruitových semínek, penízovky nebo žampionů. Jestliže se vy nebo vaši potomci potýkáte se zahleněním, pak pomůže jitrocel, sléz či divizna a proskurník.

Reishi posílí imunitu

Neocenitelný efekt má u alergií také houba reishi. Její silná stránka spočívá především v prevenci. Podpoří organismus ještě před zahájením pylové sezóny, pokud se jedná například o pylovou alergii. Ganoderma lucidum, což je její latinský název, taky posiluje imunitu. Její vliv vychází z toho, že harmonizovaný lidský organismus nesklouzává k alergickým reakcím. Důležitou roli má tato houba i v tom smyslu, že stabilizuje psychiku, která je u vzniku alergií velmi důležitá. Doporučuje se reishi začít užívat cca 2–3 měsíce před nástupem pylové sezóny. Zvolte ale extrakty reishi, které mají 40 % polysacharidů, ty jsou nejúčinnější. Zároveň by mělo jít o přípravky z hub pěstovaných přírodním způsobem na dubových polenech, tam bývá obsah účinných látek nejvyšší. 

Možná se obejdete bez tablet

Ovšem pozor. Přírodní léčba alergií je dlouhodobou záležitostí. Nepředpokládejte, že po pár dnech budete zcela v pořádku a bez příznaků. Potřebujete vytrvalost, každodenní užívání a postupně krůček po krůčku se váš stav bude upravovat. Je potom možné, že se vám povede úplně odbourat tablety antihistaminik.