Počet onemocnění černým kašlem v ČR narůstá

Černý kašel nelze podceňovat

Černý kašel je sám o sobě onemocnění velmi nepříjemné. Bohužel v některých případech je průběh tak těžký, že může pacienta ohrozit i na životě. Může dojít k řadě komplikací, k nejtěžším patří krvácení do mozku, porucha funkce plic, těžké plicní záněty, poruchy funkce mozku. Může se vyskytnout i celá řada komplikací méně těžkých, avšak i tak nepříjemných, jako je natržení jazykové uzdičky, výhřez konečníku, porucha metabolismu při zvracení a jiné.

Nejvíce nemocných a hospitalizovaných je dlouhodobě registrováno u dětí a dospívajících do dvaceti let věku. Počet nemocných černým kašlem však narůstá i u populace produktivního věku a u seniorů. Onemocnění se tak nevyhýbá ani těm nejstarším z nás: v roce 2010 byl nejstarším potvrzeným případem černého kašle dokonce 99letý pacient.

Právě adolescenti a dospělí jsou hlavním zdrojem onemocnění pro nejmenší, dosud neočkované děti. Pro tyto děti může být průběh onemocnění černým kašlem nejzávažnější: od roku 2005 zemřely v ČR v souvislosti s černým kašlem již 4 neočkované děti ve věku do čtyř měsíců. Právě nejbližší rodina (matka, otec, sourozenci a prarodiče) bývá nejčastějším zdrojem onemocnění pro nejmenší děti. Novorozenec se tak může černým kašlem nakazit již v porodnici například od své maminky či jiných osob ve své blízkosti.

Jedinou prevencí je očkování

Děti jsou očkovány již v kojeneckém věku. Avšak ke smrtelným případům došlo u dětí dosud neočkovaných, které se černým kašlem nakazily ve svém okolí od dospělých osob. V současné době je doporučováno i u dospělých osob alespoň 1× za život.

Očkování proti černému kašli ani prožité onemocnění sice nikoho z nás dlouhodobě neochrání před možností onemocnět; po očkování u většiny populace totiž vydrží ochranné protilátky asi 3 – 5 let, ale zůstává tak jedinou a nejlepší prevencí onemocnění.

(Zdroj: přednáška MUDr. Kateřiny Fabiánové, Oddělení epidemiologie infekčních nemocí, CEM, Státní zdravotní ústav).

Tři závažné infekční choroby můžete vyřešit jednou kombinovanou vakcínou

Vlastní protilátky proti černému kašli, tetanu i záškrtu nám pomáhá vytvářet kombinovaná vakcína Adacel. Díky kombinaci očkovacích látek poskytuje v jedné dávce ochranu proti třem infekčním chorobám najednou. Vakcína tak umožňuje omezit zbytečné návštěvy u lékaře a očkování proti černému kašli spojit i s přeočkováním proti tetanu a záškrtu. Vakcína je určená dětem od 4 let a dospělým jako posilovací dávka po základním očkování.